Veríme, že už naozaj prišiel čas, aby sa nám do životov opäť vrátilo silné a živé umenie. Aj preto sme sa rozhodli v spojených kultúrnych centrách Stanica Žilina-Záriečie a Nová synagóga bojovať a napriek neľahkej situácii podporiť nové živé umenie.

V zatvorenej Stanici skúšajú tanečníci, hudobníci, divadelníci nové predstavenia, v ateliéroch tvoria výtvarníci alebo animátori. Niektoré veci vysielame online, iné uvedieme v premiére hneď, ako sa bude dať. Deťom z výtvariek rozvážame keramickú hlinu domov a posielame umelecké zadania emailom. Spolupracovali sme na kandidatúre Žiliny na Európskej hlavné mesto kultúry 2026. Neostali sme pasívni ani na deň, hoci s financiami krachujeme. Pomôžte nám vašimi 2% z daní, aby sme to vydržali do konca pandémie a stretli sa naživo.

V Novej synagóge sme sa napriek ťažkým časom rozhodli zrealizovať veľkú vec – aktuálne asi najväčšie dielo súčasného umenia na Slovensku. V centrálnom práve vzniká obrovská Sphéra. Neprehliadnuteľná stavba Juraja Gábora, ktorá sa aj s vašou podporou stane kultúrnou udalosťou – tak ako jeho Zraková pyramída v Súľove. Pustili sme sa do veľkého dobrodružstva – a pozývame doň aj Vás.

Siahame na limity našich síl a finančných možností, ale veríme, že sa nám to spoločne podarí. Ďakujeme, že do toho idete s nami.

Údaje a tlačivá

 

Údaje, ktoré potrebujete k darovaniu 2% občianskemu združeniu Truc sphérique, ktoré stojí za rekonštrukciou Novej synagógy:

  • IČO: 36143693
  • SID: nemáme – nevypĺňa sa
  • právna forma: občianske združenie
  • názov: Truc sphérique
  • ulica: Závodská cesta
  • súpisné / orientačné číslo: 2844/3
  • PSČ: 01001
  • obec: Žilina


Fyzické a právnicke osoby
– ktoré podávajú daňové priznanie, uvedú údaje priamo tam.

Zamestnanec
– predloží (donesie alebo pošle poštou) na ktoromkoľvek daňovom úrade do 30. apríla Vyhlásenie a Potvrdenie o zaplatení dane.

Zamestnanec požiada zamestnávateľa o vydanie Potvrdenia o zaplatení dane na účely vyhlásenia (súčasne pri žiadaní zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania).

Z potvrdenia o zaplatení dane zistí dátum zaplatenia dane, vypočíta 2 % alebo 3 % zo zaplatenej dane a sumu maximálne do výšky 2 % resp. 3 % uvedie vo Vyhlásení (poučenie na vyplnenie vyhlásenia nájdete tu).
– ak poukazujete 3% zaplatenej dane, povinnou prílohou je aj Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti

* Ak chcete poukázať 3%, musíte spĺňať podmienku, že ste fyzická osoba a v minulom roku ste vykonávali dobrovoľnícku činnosť počas najmenej 40 hodín. Dobrovoľník môže poukázať 3% z dane ktorémukoľvek prijímateľovi (tz. môžete venovať 3% nám, aj keď ste ako dobrovoľníci pomáhali inde). Ak ste ale minulý rok pomáhali ako dobrovoľníci nám, napíšte na info@novasynagoga.sk a pošleme vám potvrdenie, ktoré priložíte k vyhláseniu – Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti

Celý postup ako venovať 2 percentá nájdete napríklad na www.financnasprava.sk alebo www.rozhodni.sk.

V prípade otázok nás kontaktujte: robert@novasynagoga.sk, 0907 425 221

22526031541_966e1d0afb_z

 

15263536946_27f04f3bcb_z

15449731602_4fe8851479_z

Na začiatku bola táto špičková medzivojnová architektúra a potreba ju zachrániť. Vyzeralo to, že sa nenájde hneď dosť peňazí v meste ani v štáte, vraj by to stálo milióny. A tak sme prišli my, malé občianske združenie zo Stanice Žilina-Záriečie, a pustili sa do toho. S cieľom zvládnuť to za jeden milión, ktorý sme postupne zbierali – z darov, 2% z daní, od sponzorov aj z grantov. A čo sme nenazbierali, to sme ušetrili vďaka práci stoviek dobrovoľníkov.

Neuveriteľné sa stalo realitou. Nová synagóga od Petra Behrensa v Žiline je dnes dôležitou pamiatkou nielen pre pár nadšencov architektúry, ktorí o jej európskom význame písali roky. Vďaka nášmu príbehu vedia o synagóge tisíce obyvateľov Žiliny, Slovenska i zahraničia. Podporili jej rekonštrukciu, pomáhali nám, držali palce a dnes sú našimi divákmi alebo spolupracovníkmi. A dobré meno a správa o jednej výnimočnej stavbe a jednej úprimnej iniciatíve ju zachrániť pre kultúrne využitie sa šíri do sveta.

Naším zámerom od začiatku ale nie je len obnovená Behrensova architektúra – vdýchli sme jej nový život. Otvorili sme ju v máji 2017 ako centrum pre súčasné umenie a ďalšie kultúrne a komunitné aktivity pre širokú verejnosť. A ak sa počítajú aj pootvorenia a prvé výstavy, koncerty, festivaly a akcie počas stavby od roku 2012, máme za sebou toho už celkom dosť – pozrite si stovky fotografií v našom archíve na  Flickr.com/Novasynagoga.

Kto sme?

Od roku 1998 naše občianske združenie Truc sphérique zorganizovalo niekoľko tisíc akcií, projektov, mnohé s medzinárodným obsadením, ktorých sa zúčastnili státisíce divákov. V aktivitách, ktoré sami začali ako dobrovoľníci, aktívne pomáhalo niekoľko stoviek mladých ľudí, sponzorov a darcov. Od roku 2003 sme začali s rekonštrukciou a prevádzkou kultúrneho centra Stanica v budove starej železničnej zastávky Žilina-Záriečie. To je dnes známe v celej Európe a je jediným miestom svojho druhu v Žiline – na pomedzí priestoru pre súčasné umenie, komunitného centra a laboratória nových trendov v kultúre. V roku 2009 k nemu pribudla nová alternatívna budova S2 pod strechou nadjazdu Rondel a posledné roky sa intenzívne venujeme aj budovaniu komunitného parku pod ním. Do roka sa na Stanici uskutoční 350 akcií, festivalov, koncertov, divadelných predstavení, tvorivých dielní, diskusií a workshopov a prejde ňou 30-tisíc ľudí.
Na rekonštrukcii Novej synagógy pracujeme od roku 2011 a je za nami väčšina potrebných prác, od mája 2017 sme otvorení (hoci chýbajúcich detailov je ešte mnoho). Vybúrali a vyčistili sme viac než tisícpäťsto ton nepôvodných prestavieb a objavili pôvodný interiér i originálnu dokumentáciu od architekta Behrensa. Dali sme dokopy tím 20 ľudí, architektov, projektantov, historikov, reštaurátorov, ktorí vedú celý proces. Zasklili sme okná, priviedli novú vodu, plyn, elektriku, podarila sa rekonštrukcia strechy, reštaurovanie kupoly, máme novú podlahu s podlahovým vykurovaním, zreštaurované omietky i novú fasádu. Veľakrát sme pootvorili, v synagóge boli už počas stavby koncerty, výstavy, vianočný trh, módna prehliadka aj bedmintový turnaj, aby sme ukázali, ako budeme fungovať po rekonštrukcii. Získali sme aj medzinárodnú cenu Bauwelt Award či špeciálnu cenu Slovenskej komory architektov Patrón architektúry. Stálo to jeden a pol milióna eur, ale nebyť dobrovoľníkov a sponzorov, stálo by to dvakrát viac. 

UPOZORNENIE PRE FIRMY – Od roku 2016, ak firma do konca marca neposkytne súčasne s 2% z daní mimovládnej organizácii (ktorejkoľvek) aj finančný dar z vlastných zdrojov vo výške min. 0,5% dane, ktorú zaplatila, môže jej venovať len 1% z daní. Máte teda na výber – buď nás podporíte len jedným percentom z daní a nebude vás to stáť nič, alebo nás podporíte aj z vlastných zdrojov darom vo výške pol percenta z výšky vašej dane a podporíte nás tým v skutočnosti 2,5 percentami…budeme samozrejme vďační a radi vašu ochotu budeme propagovať. Pre bližšie informácie a dohodu o dare nás prosím kontaktujte, stretneme sa osobne – Marek Adamov, marek@novasynagoga.sk, tel. 0907137145. Prípadne si rovno stiahnite darovaciu zmluvu, vypíšte vaše údaje a pošlite nám ju. Vďaka!