Naša verejná zbierka na rekonštrukciu Novej synagógy na kultúrne centrum vyvrcholila otvorením v máji 2017 a všetci, ktorí ste nám pomohli, ste nesmrteľní – nájdite si svoje meno na www.novasynagoga.sk/nesmrtelni alebo priložte ucho k stene Synagógy, kde ho začujete v nesmrteľnej skladbe od skladateľa Mareka Piačeka v interpretácii Octet Singers.

Napriek “oficiálnemu otvoreniu” však rekonštrukcia ďalej pokračuje a milión drobností a prístavby stále potrebujú našu a vašu pomoc. Ak teda ešte môžete, pridajte sa. Ďakujeme!

Nová synagóga Žilina 2016

Počúvanie nesmrteľnej skladby

Mediálni partneri kampane Kúpte si nesmrteľnosť

 

 

Sme vo finále. Začalo to verejnou zbierkou a skončilo to verejnou zbierkou. Nesmrteľnou zbierkou.

Na začiatku bola špičková medzivojnová architektúra Novej synagógy a potreba ju zachrániť. Vtedy sa nenašli peniaze v meste ani v štáte, vraj by to stálo milióny. A tak sme prišli my, malé občianske združenie zo Stanice Žilina-Záriečie, a pustili sa do toho. S cieľom zvládnuť to za jeden milión, ktorý postupne zbierame – začali sme verejnou zbierkou, prišli prvé dary, 2% z daní, postupne sa pridávali sponzori, granty, výrazne nakoniec prispelo aj ministerstvo kultúry aj Mesto Žilina, takmer polovicu nakoniec zafinancovali tzv. nórske granty. Bolo to by oveľa drahšie ako milión, ale veľa roboty spravili dobrovoľníci.

Neuveriteľné je realitou, od mája sme “otvorení” a sme pár mesiacov od úplného dokončenia. Je za nami skoro 7 rokov práce, doposiaľ sme získali a investovali viav než milión eur. Vyviezli sme vyše tisíc ton sutiny, spravili pamiatkové výskumy, našli 60 rokov stratené originálne Behrensove výkresy. Podarilo sa nové kúrenie, podlahy, balkón, zreštaurovali sme kupolu, vymenili strechu, dokončili vonkajšiu fasádu a zreštaurovali omietky v interéri. Získali sme aj nejaké ocenenia (architektonická Cena Bauwelt v Nemecku, Cena Nadácie Orange za komunitný rozvoj alebo špeciálnu cenu Patrón architektúry CE.ZA.AR). Na stavenisku sa v rámci tzv. pootvorení uskutočnili desiatky akcií – výstav, koncertov, festivalov a ďalších, na ktorých bolo spolu viac než 20-tisíc ľudí.

Od mája 2017 sme otvorení a naplno beží nový program. Ale ako už mnohokrát – stále chýba kúsok na úplné dokončenie a tak, ako sme vďaka vašim darom začali, to aj končíme – vďaka vašim darom do verejnej zbierky.

Všetkým, ktorí prispeli do “otvorenia, sme sľúbili, že ich mená stanú súčasťou nesmrteľného umeleckého diela, ktoré zostane navždy v Synagóge. Je ním hudobná kompozícia skladateľa Mareka Piačeka, ktorá obsahuje všetky mená darcov rekonštrukcie – konkrétnych ľudí, ktorých je viac než 2800. Zaznela naživo na otvorení, vyjde na vinylovej platni (ktorú si môžete kúpiť aj domov) a vďaka zvukovej inštalácii bude znieť v stenách Synagógy. Budete si ju teda môcť prísť hocikedy vypočuť, stačí priložiť ucho k stene.

Sme vo finále a ďakujeme, že ste v ňom s nami.