Ďakujeme 2016 a prajeme 2017

Počujete? Už sa to blíži a o pár mesiacov budete počuť aj svoje meno z múru Synagógy, keď priložíte ucho k stene. Pretože väčšina z vás, ktorí čítajú tento článok, je medzi nesmrteľnými. A nielen vy, aj vaši blízki a dokonca aj niektorí z vašich predkov, ktorým ste nesmrteľnosť kúpili prostredníctvom daru na dokončenie rekonštrukcie. Ďakujeme, veľmi ďakujeme. Ste úžasní a prajeme vám ten najlepší a nesmrteľný Nový rok 2017. Buďte živí, zdraví a šťastní!

Zbierka Kúpte si nesmrteľnosť skončila 31. decembra 2016. Ale – vďaka kamarátom z impro-divadla 3T sa ešte trochu natiahne. Na piatok 13. januára 2017 ohlásili svoje benefičné predstavenie v Synagóge, aby tak pomohli dozbierať ďalšie peniaze. Lístok na 3T kúpite teda aj s nesmrteľnosťou na www.nesmrtelnost.sk.

No a po tomto dátume sa pustíme so skladateľom Marekom Piačekom, sláčikovým kvartetom a speváckym zborom Octet Singers do nahrávania skladby, v ktorej zaznie viac než dvetisíc mien. Pozrite si ukážku, ako to bude znieť na tomto Youtube.

Rok 2016 je za nami a bol to silný rok. Veľa sme urobili na stavbe, mnohé časti sú už úplne hotové, získali sme veľkú podporu aj zvládli byrokraciu s nórskymi fondami. Viackrát sme boli pootvorení, hostili koncerty, výstavy a ďalšie akcie a hoci sme to nerátali presne, navštívili nás opäť tisícky ľudí. Asi nie je u nás také kultúrne stavenisko, ktoré by počas rekonštrukcie videlo toľko divákov (spolu aspoň 30-tisíc). Na reporte z celého roku pracujeme a zverejníme ho čoskoro, pozrite si zatiaľ fotoarchív na www.flickr.com/novasynagoga. A k tomu jedenásť výstav a ďalšie akcie v galérii Plusmínusnula, ktorá je súčasťou Synagógy, fotoarchív nájdete na www.flickr.com/plusminusnula.

Začal sa Nový rok a vieme, že to bude pamätný rok. Rok, v ktorom budeme makať ako o život, ale aj rok, v ktorom vďaka tomu definitívne otvoríme zrekonštruovanú Novú synagógu a naplno sa rozbehnú aktivity nového kultúrneho centra v Žiline. Ďakujeme, že ste v tom s nami, jedine kvôli vám, pre vás a vďaka vám to celé robíme.