Fest Anča 2016 a Game Days opäť aj v Synagóge

Blíži sa 9. ročník medzinárodného festivalu animácie a my sme veľmi radi jeho súčasťou a jedným z miest, kde sa bude premietať, diskutovať, stretávať a oceňovať to najlepšie, čo vo svete animovaného filmu vzniklo.

Fest Anča je (jediný u nás) festival zameraný na krátke a celovečerné animované filmy pre dospelého diváka (ale má aj sekciu pre deti). Opäť budete mať možnosť v Žiline stretnúť filmárov, hudobníkov či umelcov, ktorí patria k špičke súčasného tvorivého sveta.

Okrem surealistického amerického režisérskeho tandemu bratov Quayovcov, ktorí sú vzorom pre mnohých filmárov a ich mená sa skloňujú v prestížnych svetových médiách podobne ako Jan Švankmajer, príde napríklad aj montrealský umelec Steven Woloshen. Priekopník bezkamerovej animácie animuje priamo na filmový pás.

V súťažných i nesúťažných sekciách premietne festival stovky výborných animákov z celého sveta a špeciálne sa tento rok bude venovať vo fokuse filmom z Balkánu. Tie určite zapasujú do letnej neformálnej atmosféry, ktorou sa Fest Anča výrazne odlišuje od klasických filmových festivalov. Môže za ňu samozrejme najmä Stanica Žilina-Záriečie a jej záhrada, ktorá je hlavným centrom festivalu, ale prispejeme aj my v Novej synagóge a ďalšie festivalové lokácie, ktorými sú tento rok Bábkové divadlo Žilina a Ster Century Cinemas v OC Mirage.

V Synagóge budeme tradične hostiť otvárací (30. 6.) a záverečný ceremoniál Fest Anče (3. 7.) s oceňovaním najlepších filmov. Medzi týmito dátumami bude Synagóga patriť akcii Game Days, ktorá je súčasťou Fest Anče už tretí rok a je stretnutím ľudí od počítačových hier. Prídu napríklad tvorcovia série Serious Sam a aktuálne vysoko hodnotenej puzzle hry Talos Principle, vývojári z Amanita Design s ich najnovšou adventúrou Samorost 3 alebo zástupcovia veľkého animačného štúdia Platige Image. Okrem toho si budete môcť vyskúšať najväčšie vychytávky v oblasti virtuálnej reality, napríklad headsety Oculus Rift a HTC Vive.

Novinkou v Synagóge bude nová premietacia sála festivalu – tzv. Zimná modlitebňa, prístavba, na ktorej rekonštrukcii sme začali robiť až tento rok a po zbúraní nepôvodného podlažia sme otvorili krásny 6 metrov vysoký drevený trámový strop.

Všetko sa dočítate na www.festanca.sk a odporúčame sledovať aj facebook Fest Anča, kde dennodenne pribúdajú novinky z festivalu a filmy, ktoré uvidíte. A nielen to – Fest Anča má bohatý sprievodný program diskusií, stretnutí, workshopov, koncertov, dizajn market… je to jedná dobrá letná párty. Tešíme sa, že sa stretneme a pozývame do Žiliny!