Prví hrdinovia rekonštrukcie

 Najväčšiu slávu dostane raz architekt Martin Jančok (Plural), jeden z nás iniciátorov rekonštrukcie Behrensovej synagógy. V skutočnosti je však za projektovou dokumentáciou a doterajšími prácami viac ľudí, ktorí si zaslúžia pochvalu a poďakovanie. Aj za podporu, pretože mnoho vecí robia zadarmo alebo za nižšie ceny, než sú bežné a tak sú prvými mecénmi a dobrovoľníkmi nášho zámeru.

Niektorí stoja pri projekte od jeho úplného začiatku – napríklad žilinskí projektanti vykurovania Pavel Niňaj (SAVE) a vzduchotechniky Juraj Jánošík (Horvát). Alebo inžinieri Martin Tencer, Miloš Staník, Michal Džupaj a ďalší profesisti a profesistky z firmy MJM, ktorí sa sami prihlásili, že nám chcú s projektom pomôcť a pomáhajú. Už rok spolu komunikujú s architektom, celú budovu zamerali, posúdili vlhkosti, pripravili dokumentáciu, siete, povolenia. Poznajú stavbu lepšie ako my, kreslia a prerábajú veci za pochodu. Vďaka nim sme blízko k stavebnému povoleniu, v súčasnosti prebieha posledná koordinácia profesií a kompletizácia žiadosti na stavebný úrad. Vďaka ich profesionálnej práci bude rekonštrukcia pripravená do detailov a o to lepšie sa zrealizuje. Spoluprácu s nimi určite odporúčame každému architektovi.

Azda najťažšou profesiou v našom projekte je statika. Nielen preto, že z budovy synagógy odstraňujeme postupne viac než 500 ton (!) nepôvodných prístavieb a zástavieb. Oceľová rampa a nové vložené podliažie, ktoré pre výstavy a bezbariérový “zážitkový” pohyb priestormi synagógy navrhol Martin Jančok, nesmú zasiahnuť do Behrensovej architektúry. Tí, ktorí to celé mapujú a počítajú, sa volajú Vladimír Kohút a Juraj Štrbák a sú z bratislavskej firmy Prodis, vraj “najlepšej na Slovensku” (zoznam ich doterajších realizácií tomu napovedá). Ich cena by bola pre nás nezohnateľná, našťastie tiež rýchlo pochopili, že tomuto projektu treba skôr pomôcť ako na ňom zarobiť.

Novými hrdinami sú Martin Bárdy a Peter Marciš, dvaja mladí živnostníci-stavbári z Bytče, ktorí dali jednoznačne najnižšiu cenovú ponuku na búranie a vypratávanie a spolu s ďalšími svojimi kolegami sa pustili do prác už v januári, hoci financovanie bolo neisté. Pracovali každý deň vrátane víkendov a vďaka nim už do vnútra po vyše 50 rokoch od komunistickej prestavby opäť svieti slnko cez obnažené okná. Dvadsať nákladných áut, ktorými sme vyviezli nánosy socialistickej výstavby, poskytol s veľkou zľavou ďalší malý podnikateľ – Juraj Dubovec. Primátor Žiliny Igor Choma pomohol s komunikáciou so spoločnosťou T+T, vďaka ktorej podpore neplatíme za smetisko. A to by sa dalo vyjadriť v sume niekoľkotisíc euro. V tejto súvislosti nám pomohli aj páni Milan Trojčák a Tibor Mucha, ktorí nám bezplatne poskytli svoje skladové priestory, kam sme uložili množstvo vecí z interiéru a kinotechniky, ktoré neskôr vrátime späť. A jedným z najaktívnejších “dobrovoľníkov” v našom tíme je Ľuboš Šoška z firmy Športstav, ktorý pomáha takmer pri všetkom – vybavuje, oslovuje sponzorov, poskytuje techniku zo svojej firmy – vďaka nemu máme bezplatne lešenie alebo dopravu. Prispieva však tiež nápadmi a novými technológiami, s ktorými má skúsenosti a môžu stavbe pomôcť.

Zaujímavým čerstvým členom tímu a zároveň ďalším podporovateľom je Laura Murguía. Architektka pôvodom z Mexika sa po 12 rokoch v Barcelone dostala so svojím manželom Pavlom Sabolom na Slovensko. Skúsenosti z Barcelony využívajú a založili firmu HAZ Lighting, ktorá sa špecializuje na svetlo v architektúre. Na rozdiel od iných firiem nepredávajú svietidlá ani nezastupujú žiadnych výrobcov. Výhodou je projekt osvetlenia, ktorý je nezávislý a je naozaj o tom, o čom má byť. Na Slovensku sme zatiaľ o nikom podobnom nepočuli, hoci v zahraničí je to bežná vec a ľudia si už dôležitosť osvetlenia uvedomujú. Sme teda radi, že synagóga bude mať vďaka Laurinmu návrhu výborné osvetlenie (vnútri i zvonku).

A pribúdajú ďalší. Ak chcete byť medzi nimi a pomôcť vašou prácou, materiálom, technikou alebo finančne, budeme veľmi radi. Ozvite sa emailom – info@novasynagoga.sk alebo telefonicky na 0907137145.

model1-533x400

model21-533x400

buranie-600x399

svetlo-600x321