Vyvrcholenie 15. ročníka literárneho týždňa s podtitulom Krajina organizujeme v spolupráci s kníhkupectom Artforum, Nadáciou Polis a vydavateľstvom Absynt.
piatok – sobota 5. a 6. 10. 2018
celý program na www.zlf.sk
“Do akej krajiny sme sa narodili?
Akú krajinu zanechávame nasledovníkom?”
Program v Novej synagóge:
Piatok 5. 10. 2018
12.00 Andrej Bán a čitateľská cena vydavateľstva Absynt
Osmička súťažných textov od domácich a zahraničných reportérov zachytáva aktuálne aj stále bolestné problémy Slovenska a sveta. V prvom kole sa do hlasovania zapojila stovka žiakov vo veku 14 – 19 rokov z piatich žilinských gymnázií. Usilovný študent prečítal počas letných prázdnin vyše pol druha tisíc strán textov a udelil hlas svojej knihe. V druhom kole sa stretnú piati reprezentanti jednotlivých škôl v rétorickej súťaži s cieľom ovplyvniť celkové výsledky hlasovania. Napísané slovo ožije v besede s autorom jednej zo súťažných kníh Andrejom Bánom a študentami žilinských gymnázií pod vedením Mgr. Martina Benikovského, PhD.
15.00 Fotograf Alan Hyža
V dobe smartfónov s integrovanou digitálnou kamerou sa stále nájdu ľudia ochotní nosiť 20-kilový storočný drevený fotoaparát zaznamenávať neopakovateľné krásy staromódnym spôsobom. Nielen o svojej poslednej knihe Memoria – Miznúce Slovensko porozpráva Alan Hyža, autor mnohých kníh o našej krajine. Moderuje Ján Ničík.
16.30 Martin M. Šimečka – Medzi Slovákmi
Burič aj tíšiteľ, provokatér aj mysliteľ, spytujúci sa aj rozprávač, najmä však rýdzi intelektuál, akých má stredná Európa málo. Vždy je totiž najprísnejší sám k sebe, a keď premýšľa o svete, skôr či neskôr začne hľadať svoju zodpovednosť za jeho podobu. Už dvakrát sa stal „nepriateľom štátu“, prvý raz to bolo za komunizmu, druhý v období mečiarizmu, a táto skúsenosť mu umožňuje nazerať na Slovensko z unikátnej perspektívy. Je možné milovať krajinu, ktorá vás zavrhne len preto, lebo chcete žiť slobodne? A čo vlastne určuje váš vzťah k spoločnosti? Martin vo svojej knihe prejavuje lásku k Slovensku tým najlepším možným spôsobom – je k nemu kritický. Jeho vzťah totiž neurčujú štátne hranice, národné piesne či trepotajúce vlajky, ale opäť onen pocit zodpovednosti. Moderuje Martin Benikovský.
18.00 Andrej Bán – Slon na Zemplíne
Vyrazte na cestu po Slovensku spolu s reportérom. Cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatá púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu a „našich ľudí“,to je kniha reportáží Andreja Bána Slon na Zemplíne. Reportér a fotograf Andrej Bán pozná Slovensko ako vlastnú dlaň. Tridsať rokov brázdi jeho prašné i asfaltové cesty a popri tom spoznáva ľudí a ich príbehy. V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača. Kniha Slon na Zemplíne je intímnym svedectvom o krajine i ľuďoch žijúcich svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti. Vedľa muža, ktorý sa rozhodol žiť v súlade s prírodou neďaleko Sečoviec stojí príbeh oklamaných farmárov a agromafie z východného Slovenska, rozprávanie o Rómovi, ktorého umučili policajti sa dotýka rýdzo slovenskej tragédie arizácií židovského majetku. Reportáže Andreja Bána z knihy Slon na Zemplíne sú pestrou freskou príbehov z krajiny, ktorú poznáme zo všetkých najmenej. Moderuje Ján Puček.
20.00 Jakub Ursiny, Dorota Nvotová a Talent Transport
– Peter & Lucia
Po otcoch nezdedili len muzikantský talent, ale aj magnetofónovú pásku a na nej sedemnásť skladieb inšpirovaných slávnym románom Romaina Rollanda. Nespravodlivo zabudnutá hudba nedokončeného muzikálu Peter a Lucia (libreto: Alta Vášová, texty piesní: Ján Štrasser) z pera Deža Ursinyho a Jara Filipa opäť ožila vďaka Dorote Nvotovej, Jakubovi Ursinymu a kapele Talent Transport (Vladislav “Slnko” Šarišský, Filip Hittrich a Marián Slávka). Nedávno na festivale Konvergencie v Bratislave pokrstili CD, ktoré donesú aj do Žiliny. Vstupné v predpredaji tootoot.fm 8,00 / 5,00 €, na mieste 10,00 / 7,00 €.
Sobota 6. 10. 2018
10.00 – 18.00 Malý knižný trh
Jarmok, kde stretnete vydavateľov a ich novinky, antikvárnikov a kúsky, ktoré by ste ťažko hľadali, ale môžete prísť aj so svojimi knihami, ktoré ste už prečítali. Alebo naopak po tie, ktoré prečítal niekto iný, ale vy ešte nie. Pokračujeme v načatej tradícii tematických jarmokov a v októbri vás pozývame na knižné vydanie Malého trhu – či už ako návštevníka, predajcu alebo darcu. Konať sa bude v rámci festivalu a aj podľa názvu je jasné, že „tržit” sa budú staré i nové knihy, časopisy, platne a veci s tým súvisiace. A pre hladných bude aj dobré jedlo a k tomu dobrá káva od Fricko Brothers v zimnej modlitebni – kaviarni.
10.00 – 14.00 Knižný beh Žilinou
Zašifrované potulky mestom, hra v ktorej vyhrajú tí najrýchlejší a najšikovnejší. Začiatok je v Synagóge a tu získate aj inštrukcie k hre.
11.00 Edudrama – Kde je Cyril?
Workshop EDUdrama chce stierať hranice medzi javiskom a hľadiskom. Medzi učením a učením sa. Pracuje spôsobom, ktorý aktívne vťahuje všetkých do diania, kde divák naozaj hrá spolu s hercom na javisku, učitelia a žiaci sa učia spolu a navzájom. Pripravuje interaktívne divadelné predstavenia, vzdelávacie programy pre školy aj učiteľov a snažíme sa prepájať všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom používajú dramatickú výchovu: v škole, divadle, knižnici… Program vhodný pre deti.
12.00 Emil z Hôr – Čítanie Juraja Raymana a Mareka Šulíka
Ďalší program vhodný pre deti, príďte aj s nimi na Malý knižný trh a zabaví ich čítanie z detskej knihy.
13.00 Ako vznikla kniha Lada svetom – Na Žiguli cez Himaláje
Koľko stojí dobrý obed v Indii? Kde v Pakistane je najlepší výhľad na horu Nanga Parbat? V ktorom čínskom hoteli sú najmäkšie vankúše? Odpovede na tieto a podobné otázky vám táto kniha bohužiaľ nedá, pretože sa sústreďuje najmä na otázky, ktoré by ste nikdy nepoložili. Hlavnou náplňou cestovateľskej skupiny LADA Svetom je totiž objavovať najzapadnutejšie kúty sveta na predpotopnom stále sa kaziacom vozidle a zažívať tie najpodivnejšie situácie a produkovať z nich kvalitné historky. Preto sa v našej druhej knihe namiesto obvyklých cestopisných faktov dozviete, ako si v Uzbekistane vážia vodku, ako sa dá v Indii nabúrať auto a takmer s ním spadnúť zo skaly, ako sa dá cestovať dva mesiace v dvoch zasmradených žiguliach a ako si ich nechať zabaviť na hraniciach Mjanmarska a Thajska. Dva mesiace, dve Lady, šesť ľudí a takmer 20 000 kilometrov zo Slovenska do Laosu, dve dopravné nehody, jedna zlomená náprava, jedno odlomené koleso, približne päťdesiat hnačiek a jedna výšková choroba a k tomu stovky podivných historiek.
14.30 Anasoft litera uvádza – Pavel Vilikovský
Príde medzi nás legenda slovenskej literatúry. Fakt je to tak. Spisovateľ, ktorého sme pozývali listom a on nám listom odpovedal. Nevlastní mobil, má len pevnú linku. Takmer každá jeho nová kniha ide do finále najznámejšej literárnej ceny Anasoft litera. Wikipedia hovorí: „Viac než príbeh ho zaujíma samotné rozprávanie príbehu. Používa presné výrazy na vyjadrenie myšlienok, pocitov a dejov, pričom táto presnosť má byť nositeľom významu. No zároveň pochybuje o tom, či je slovo schopné byť nositeľom významu, dokonca pochybuje i o samotnej existencii významu ľudského konania.“ Ak ste milovníkom vybrúsených viet pána Vilikovského, môžete len súhlasiť (a pochybovať spolu s ním). Moderuje: Katarína Labudová.
16.00 Lucia Satinská, Renáta Deák, Gabriela Magová a Eva Andrejčáková – Za Dunaj a naspäť
Silná štvorka – štyri prekladateľky z maďarského jazyka – Lucia Satinská, Renáta Deak, Gabriela Magová, Eva Andrejčákova a pikošky z prekladateľskej dielne alebo čo ste sa nikdy nechceli opýtať (o preklade z maďarčiny) a my vám to predsa povieme.
17.30 Jaroslav Peregrin – Krajinami jazyka, myslenia a sveta
Počas filozofického večera budeme diskutovať o tom, akú úlohu hrá v našom živote jazyk. Spoločne budeme hľadať odpovede aj na nasledujúce otázky: Z akých perspektív a akými prístupmi dokážeme skúmať fenomén ľudského jazyka? Aký je vzťah jazyka a myslenia? Ako sa od jazyka dostávame k logike? Aká je miera, ktorou sa náš jazyk podieľa na našich súboroch bežných presvedčení či na našich vedeckých teóriách o svete? Ako sa na poznaní ľudského jazyka dokáže zmysluplne podieľať (popri vede) filozofia? Prof. RNDr. Jaroslav Peregrin, CSc. (*1957) vyštudoval Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Karlovej. Pred rokom 1989 pracoval ako programátor a po páde komunistického režimu sa akademicky dopracoval k profesúre v odbore logika. V súčasnosti pracuje na Filozofickom ústave Akadémie vied ČR a pedagogicky pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity Hradec Králové. Venuje sa predovšetkým sémantike, analytickej filozofii a filozofii logiky. Moderuje Pavol Labuda.
18.30 Víťaz Anasoft Litera 2018 – Etela Farkašová
Prozaička, poetka, esejistka a filozofka, ktorú fascinuje fenomén času. Debutovala v roku 1978 prózou Reprodukcia času. Aj ďalšie názvy próz prezrádzajú snahu zachytiť unikajúce osudy, najmä osudy žien: Nedeľné fotografie (1993), Deň za dňom (1997), Po dlhom mlčaní (2001), Záchrana sveta podľa G. (2002). Prestížnu cenu Anasoft Litera získala tento rok za knihu Scenár (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2017), v ktorej rozvíja témy prítomné v jej predchádzajúcej tvorbe, do istej miery sa vracia aj k typom postáv, ktoré sú pre ňu príznačné. Tentoraz je to manželský pár, umelecká prekladateľka a prírodovedec, stretávame sa s nimi v čase, keď prechádzajú procesom vyrovnávania sa s vlastným starnutím.
20.00 Atlas spomienok na Petra Krištúfka
Priatelia tragicky zosnulého spisovateľa Petra Krištúfka filmár Peter Uličný a moderátor Dado Nagy rozprávajú o mnohorakých podobách a vrstvách jeho života. Moderuje Viktor Suchý.
22.00 Anton Jaro trio – Jazzové štandardy
O záverečnú atmosféru v bare Synagógy sa postarajú Anton Jaro – basová gitara, Peter Jankech – klávesy a Peter Szapu – bicie.
– –
Súčasťou festivalu bude aj malá putovná výstava ilustrácií slávneho Miroslava Šaška – Svet podľa Šaška, ktorá bude u nás k videniu od stredy 3. 10. do nedele 7. 10. 2018 od 13.00 do 19.00 a počas festivalu aj dlhšie.
– –
Ďalšie akcie, ktoré záverečnému víkendu v Synagóge predchádzajú, sa konajú v Nadácii Polis, kníhkupectve Artoforum a na ďalších miestach, celý program nájdete na zlf.sk.
– –
Namiesto afterparty budeme pokračovať v nedeľu 7. 10. 2018 s filozofom s Jaroslavom Peregrinom počas výletu k Zrakovej pyramíde v Súľove. Odchod je o 9.00 od Novej synagógy.