Jon Satrom: Poruchy / Glitches

Jon Satrom (US) robí problémy a robí ich kreatívne. Keď v roku 2012 vystupoval v obrovskej sále na slávnostnom ceremoniáli berlínskeho festivalu Transmediale, nebolo jediného z prítomných približne tisíc divákov, ktorý by sa necítil trápne, alebo aspoň s roztržitým umelcom vpredu na pódiu nesúcitil. Satromov počítač, napojený na najväčší dataprojetor, aký ste kedy videli, jednoducho neposlúchal. Trvalo niekoľko minút, než všetkým došlo, že ten počítač neposlúchal až príliš. A že to presne takto malo byť.

Vernisáž v piatok 26. 6. 2015 o 19.30, výstava potrvá do ± 17. 7. 2015.

Jon Satrom je mediálny umelec a performer. Vo svojej tvorbe kóduje, používa video, ikony a animované gify, a to všetko mixuje v šialených kombináciách. Vytvára súbory a aplikácie, ktorých úlohou je robiť neporiadok v operačnom systéme počítača, otvárať stále nové a nové okná s nezmyselnými otázkami. Hrá sa s prvkami operačného systému, no hrá aj proti nemu. Oznamy o chybách sa vrstvia a zrazu sa začnú nezmyselne točiť okolo svojej osi. Vrstvia sa aj zvukové stopy a na konci vzniká mohutná hluková koláž. Nič nefunguje tak ako má, signál je zlý a na obrazovke blikajú farebné pásy narušených digitálnych dát. Video nelogicky preteká cez ovládacie ikonky a stovky navrstvených dúhových koliečok oznamujú, že je treba čakať. Divák sa stráca na ploche obrazovky. A pre niekoho, kto robí veľa za počítačom, sú diela Jona Satroma nočnou morou.

Na výstave Poruchy predstavíme v galérii Plusmínusnula výber zo Satromových prác, nájdete tu videá a interaktívnu inštaláciu. S autorom sa na vernisáži spojíme telemostom, lebo z Chicaga do Žiliny je to ďaleko. Snáď to bude fungovať.

Výstava je súčasťou programu festivalu Fest Anča.

Kurátorka: Katarína Gatialová

http://jonsatrom.com