La Aramisova (1973 – 2015)

19. júna 2015 sme dostali veľmi smutnú správu – nečakane zomrel náš priateľ Aramisova, filmár a spoluzakladateľ nášho občianskeho združenia Truc sphérique. 25. júna 2015 sme ho odprevadili na večnosť rozlúčkou v Novej synagóge. A teraz vyhlasujeme neformálnu zbierku na jeho malú dcéru Lajku, ktorej chceme aspoň takto trochu pomôcť vyrásť.

Bol otcom malej Lajky. Vyštudoval za stavebného inžiniera, ale namiesto stavebných konštrukcií patril od 90-tych rokov k výrazným postavám žilinskej kultúrnej scény. Ako hudboník hral v kapelách Divné stavy a Charmsove deti. Bol zakladateľ a šéfredaktor umeleckého časopisu Panic Button. V roku 2008 začal študovať filmovú réžiu na pražskej FAMU pod vedením Věry Chytilovej a Jasminy Blažević. Jeho krátkometrážna tvorba zahŕňa filmy Ďalší mladý muž (2002), Eutanázia (2003), Vlci a líšky (2009), Nora sa mi páči (2010, cena za najlepší zahraničný film na 20. ročníku Curta Cinema, festivale krátkych filmov v Rio de Janeiro), Cagey Tigers (2011, nominovaný na festivale v Cannes v rámci sekcie Cinéfondation ako jeden z 16 filmov spomedzi 1600 prihlásených snímok) a Čo sme robili pred tým, ako sme šli spolu na kakao (2014). Posledný scenár k filmu Decká z Východu získal ako „work in progress“ cenu za najlepší scenár na 10. ročníku Crossroads Co-Production Forum Agora Awards v gréckom Solúne a bol vybraný do druhého kola na Sundance ScriptLab. Už ho bohužiaľ nenatočí.

Posledná rozlúčka bola vo štvrtok 25. júna 2015 o 14.00 v Novej synagóge. Bolo to pár hodín pred slávnostným otvorením medzinárodného filmového festivalu Fest Anča, na ktorom už Aramisova chýba v hľadisku. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli a uctili si tak jeho pamiatku. Po obrade sme premietli jeho dva krátke filmy.

Teraz chceme obrátiť pozornosť na jeho 2-ročnú dcéru Lajku. Je aj na nás, aby sme jej pomohli vyrásť (a letieť do vesmíru:-). Otca jej nenahradíme, ale s financiami môžeme pomôcť. Prispejme, kto môže, na číslo účtu jej mamy Bielky – 2617610182/1100. Ak ste v Čechách, môžete tak urobiť na účet Nadačného fondu FAMU – 270858285/0300. Ďakujeme! A dajte nám potom vedieť emailom na info@stanica.sk a my vám obratom pošleme výtlačok posledného čísla časopisu Panic Button, ktorý Aramisova vydal, ale už ho nestihol dať do distribúcie. 

“Vladko bol určite jeden z najslobodnejších a najautentickejších ľudí, akých som kedy poznal. V umení je to dar, takí ako on patria na červený koberec filmových festivalov. V bežnom živote to s nimi nie je ľahké, no jeho život – hoci krátky – všedným nebol ani jeden deň. Pamätám si, ako pred rokom zháňal starý písací stroj, lebo robí na scenári. Kým ho nezohnal, nenapísal ani čiarku. A ten istý scenár, ktorý nedávno dokončil, už bohužiaľ nenatočí.” (Marek Adamov)

“Umřel můj milovaný student La Aramisova. Zrovna před týdnem jsem pouštěla uchazečům o studium na katedře režie FAMU jeho film Nora se mi páči jako přiklad vynikajícího krátkého filmu. To, že měl mimořádný filmový talent byla jen jedna z jeho mnohá úžasných vlastnosti.“ (Jasmina Blaževič)

Ak chcete niečo o Aramisova napísať a zverejniť to tu, napíšte nám na info@stanica.sk a urobíme tak. Na digitálnu kondolenčnú knihu so spomienkami sa zmenila aj stena na jeho facebooku.

aramisovamodre_slnko