Čierne diery vydali Mapu technických pamiatok Žiliny

 

Mapu kúpite za 3,00€ v žilinskom Artfore alebo u nás – počas otváracích hodín Novej synagógy od stredy do nedele, 13.00 – 19.00.

Vo štvrtok 25. októbra 2018 bola u nás v Novej synagóge pokrstená nová Mapa technických pamiatok Žiliny a okolia. Mapu vydalo združenie Čierne diery, ktoré popularizuje chátrajúce a zabudnuté miesta Slovenska.

Mapa obsahuje 46 objektov v Žiline a jej bezprostrednom okolí, ktoré patria medzi pamiatky priemyslu a iné technické zaujímavosti. Objekty sú ilustrované, sú k nim priradené GPS polohy a informačné texty v slovenskom a anglickom jazyku. Sú to napríklad historické objekty v celulózke, objekty elektrární, prvá žilinská fabrika Slovena, ale aj nájdené železničné pamiatky, prvý žilinský vodovod, prvý panel, zápalkáreň a mnohé ďalšie priemyselné budovy. O viacerých z nich zatiaľ nie je na Google ani zmienka.

Mapa nadväzuje na sériu Bratislava, Trnava, Banská Bystrica, Prešov. Za vizuál série máp získal grafický dizajnér Ondrej Gavalda nedávno Národnú cenu za dizajn. Nová mapa by nevznikla bez pomoci žilinských nadšencov. Najprv to boli pracovníci Krajského pamiatkového úradu Vladimír Majtan a Petra Pleváková. Potom Robert Robenek, Michaela Jakubíková a Silvia Mládenková. A cenné rady poskytli historici Peter Šimko a Peter Štanský.

Občianske združenie Čierne diery sa venuje priemyselným pamiatkam, okrem článkov a máp publikuje časopisy, pripravuje knihu a tvorí grafiky pamiatok. Združenie získalo cenu Most za projekt roka a bolo medzi nomináciami medzinárodnej rady pre pamiatky ICOMOS. Grafiky pamiatok boli vystavené aj v Bruseli v budove Rady Európskej únie počas slovenského predsedníctva. Aktuálne vyšla aj 400-stranová kniha s rovnakým názvom Čierne diery, ktorej náklad sa vypredal za jeden deň.

www.ciernediery.sk

www.eshop.ciernediery.sk