Pozývame na komentovaný husľový sólo koncert z diel českých autorov s dátumom vzniku medzi rokmi 1918 – 2018.
koncert klasickej hudby
streda 23. 10. 2019, 19.00
vstupné 5,00 /3,00 €, predpredaj na tootoot.fm, predaj na mieste v deň koncertu polhodinu pred začiatkom
streda 23. 10. 2019, 19.00
vstupné 5,00 /3,00 €, predpredaj na tootoot.fm, predaj na mieste v deň koncertu polhodinu pred začiatkom
Huslistka, slobodná umelkyňa a lektorka pricestuje z Prahy do Žiliny s koncertným programom, ktorý pripravila k storočnici vzniku Československa v roku 2018, a spolu s premiérou skladby, ktorej titul je zároveň aj názvom koncertu, uviedla na šnúre pre Veľvyslanectvo Českej republiky a Victims of Communism Foundation vo Washingtone DC.
Program koncertu:
Ervín Schulhoff (1894 – 1942): Sonate per violino solo (1927)
Klement Slavický (1910 – 1999): Partita per violino solo (1963)
Martin Hybler (1977): Lonely Self, op. 41
Jan Hanuš (1915 – 2004): Chuť žít (A Zest for Life), op. 127
Jana Kubánková študovala v Prahe na Akademii múzických umění a v USA na Meadowmount School of Music v New Yorku. Osem rokov pôsobila ako huslistka v České filharmonii, kde sa tiež podieľala na množstve vzdelávacích programov ako lektorka. Kvôli túžbe po tvorivej slobode zamestnanie v orchestri opustila a začala sa venovať predovšetkým vlastným projektom. Ako sólistka presadzuje najmä aktuálnu tvorbu.
„Moderna či nová tvorba je nedílnou součástí uměleckého, osobního i společenského vývoje. Moderna vždy nějak vypovídá o našem světě či prostředí a je tak velmi cenným zdrojem informací o nás. Důvodem, proč se nám často na první poslech nelíbí, je prostý nezvyk z nových harmonií, zvukového materiálu, výrazových prostředků. V moderní hudbě musíme porozumění výpovědi teprve hledat, jako je teprve hledáme v kontextu současné doby, které vždy lépe rozumíme až tehdy, stane-li se minulostí a máme od ní dostatečný odstup. Takový byl i osud skladeb, které nyní vnímáme jako absolutní evergreeny klasického repertoáru. Neschopnost interpretovat či jen poslouchat moderní hudbu možná vypovídá o naší neschopnosti vyrovnat se se současností. Naopak snaha si modernu vyposlechnout a pochopit ji je odvážným krokem k porozumění nedávné bezprostřední minulosti i současnosti.“