„Čhavorenge sú moje hviezdy. Veľká nádej pre všetky ostatné deti, že sa môžu dostať tak vysoko. Máme za sebou už Veľkú Britániu, predtým to bolo Severné Írsko, Rumunsko, Bulharsko… Zo začiatku to bola cesta von z osady, teraz je to cesta von do sveta. A je úžasné vidieť, keď trebárs Dominik – chlapec z chatrčky zo slovenskej osady – predstúpi a zaspieva sólo v Londýne pred veľkým publikom. A vy pred očami vidíte tu chatrčku, v ktorej býva a kde nemajú záchod, vodu. To je sila.“ (Ida Kelarová, umelecká vedúca Čhavorenge)
koncert
sobota 8. 8. 2020, 20.00
KONCERT JE VYPREDANÝ, ďakujeme za záujem aj pochopenie
Do Žiliny zavíta výprava na čele s charizmatickou Idou Kelarovou. Dvojhodinový koncertný program je výstupom jej dlhodobej spolupráce s Českou filharmóniou. Pozývame vás na oslavu spoločnej snahy podporiť rómske deti a mládež na ich ceste nie len za hudbou.
Úzka spolupráca medzi Českou filharmóniou a speváckym zborom Čhavorenge, ktorý vedie Ida Kelarová, pokračuje už siedmy rok. K bilancii patrí viac ako sedemdesiat koncertov či tvorivých dielní. No predovšetkým ovplyvnené životné príbehy rómskych detí a mladých ľudí, ktorých cesty sú predurčované často negatívnymi vonkajšími okolnosťami.
„V dobe, kedy v strednej Európe bujnie nacionalizmus, je každá inakosť ohrozená. Pre rómsku komunitu nie je nič nové, keď zažíva disrešpekt a musí čeliť často aj otvorenej diskriminácii. V takejto atmosfére je tento projekt odvážny a výpovedný.“ (James Naughtie, BBC Music Magazine)
Koncertu predchádza letná umelecká škola Romano drom 2020 (Rómska cesta 2020), ktorú rómske deti a mládež spolu s umelcami absolvujú na prelome júla a augusta na Slovensku, pri Dolnom Kubíne.
Ida Kelarová (rodená Bittová) je speváčka, zbormajsterka, muzikantka a hudobná producentka, považovaná za neprehliadnuteľnú osobnosť súčasnej európskej hudby. Pochádza z muzikantskej rodiny, je sestrou nemenej známej speváčky a huslistky Ivy Bittovej a dcérou Kolomana Bitta, vynikajúceho rómskeho hudobníka slovenského pôvodu, ktorý ju priviedol k hudbe. Od šiestich rokov sa v ľudovej škole umenia v Opave venovala hre na klavír a neskôr na violončelo. Hru na violončelo a klavír študovala tiež na Janáčkovom konzervatóriu v Brne. V rokoch 1975–1982 pôsobila ako herečka a speváčka v Divadle na provázku v Brne. V období 1982–1995 žila s rodinou v zahraničí (Wales, Dánsko, Norsko), kde spolupracovala s dánskymi a nórskymi divadlami a súbormi a venovala se výučbe spevu vlastnou metódou, ktorú založila na posolstve svojho otca. V roku 1992 vydala prvé CD ku koncertnému turné My Home Is Where I Am. V roku 1995 sa vrátila do Českej republiky. Vo svojej práci vychádza zo znalostí a skúseností, ktoré načerpala v západnej Európe, inšpiruje sa však aj východnými a predovšetkým rómskymi koreňmi. Azda jej najznámejšou činnosťou je jej 20-ročná práca s ľudským hlasom pod hlavičkou školy ISHV – International School for Human Voice, založenej v roku 1996. Svoje úsilie od návratu zamerala na pomoc talentovaným rómskym deťom. V roku 1998 založila s Desideriom Duždom skupinu Romano Rat a v roku 1999 založila občianske združenie MIRET, ktorého cieľom je prezentácia rómskej kultúry na profesionálnej úrovni. Od rovnakého roku organizuje letnú umeleckú dielňu Romano drom a v období 2001–2007 organizovala aj medzinárodný rómsky festival Gypsy Celebration. Vydala albumy Ida Kelarová a hosté, Staré cikánské písně (s Věrou Bílou), Aven bachtale (s Desideriom Duždom), Dadoro, Šunen savore, Romská balada (so Škampovým kvartetom) a mnoho dalších. V roku 2018 vyšlo v Supraphone CD Hej Romale detského speváckeho zboru Čhavorenge s Českou filharmóniou. Za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba bola v roku 2001 nominována na Českého leva. Režisér Tomáš Kudrna natočil film O čo ide Idě (2016), ktorý mapuje jej spoločnú prácu s hudobníkmi Českej filharmónie medzi deťmi v rómskych osadách na východnomm Slovensku. V roku 2018 jej Nadácia Pangea udelila Cenu za úsilí o nápravu věcí lidských.
„Phundravas amare jile. Sako manuš andre peskero jilo hino šukar. Nane les vaš soste pes te ladžal. Gondoľinen jileha, ukeraha feder svetos.
Otevírejme svá srdce. Každý člověk je ve svém srdci krásný a nemá se stydět za to, kým je. Mysleme srdcem a tvořme lepší svět.“
Čhavorenge funguje pod vedením Idy Kelarovej už od roku 2011. Aktuálne 35-členný spevácky zbor tvoria talentované rómske deti z miest a osád celej Slovenskej i Českej republiky. V repertoári zboru je tradičná rómska hudba aj súčasné skladby z pera skladateľa, gitaristu, speváka a pedagóga Desideria Duždu. Siedmym rokom pokračuje ich spolupráca s Českou filharmóniou.
V januári 2019 predstavili projekt Romano drom na koncertoch a workshopoch v severoírskom Belfaste, kam ich pozvala Asociácia britských orchestrov. V októbri 2019 nasledovalo turné v Londýne. Medzitým sa uskutočnili koncerty na Smetanově Litomyšli a trenčianskej Pohode. Romano drom 2020 sa zúčastní 40 rómskych detí z Čiech a Slovenska a 15 hudobníkov Českej filharmónie, koncert v Žiline bude spoločným výsledkom a vyvrcholením tejto letnej umeleckej školy.
– –
Koncert organizujeme v spolupráci s Českou filharmóniou a chceli sme ním privítať aj účastníkov 130-kilometrového pešieho pochodu Vrba Wetzler Memorial z Auschwitzu do Žiliny po stopách slávneho úteku Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z koncentračného tábora – bohužiaľ sa pochod kvôli koronakríze neuskutoční.