Karpaty Magiczne (PL) a Pablo Sanz (S/UK) v Novej synagóge – koncert namiesto zrušeného výletu do Zrakovej pyramídy

Nedeľa 26. 6. 2016: Opäť nám to nevychádza s počasím, od rána leje. Ale nevzdáme to celkom a presúvame koncerty pod strechu Novej synagógy. Začiatok bude o 18.00 (Karpaty Magiczne) a 20.30 (Pablo Sanz). Medzitým si dáme prestávku na malú večeru. Budeme radi, ak prídete, vstup je voľný.

Plán pôvodného výletu na nedeľu 26. 6. 2016 bol takýto, snáď si ho niekedy zopakujeme:
S ušami cez hory alebo etnobotanický soundwalk a soundart pri západe slnka. Opakovaný pokus o výlet zo Žiliny do Súľova s hudbou a zvukmi poľskej dvojice zakončený koncertom pre slúchadlá španielskeho soundartistu. A k tomu výhľad do Zrakovej pyramídy.
 
Poldenný peší výlet do Súľova s botanikom Marekom Styczyńskim spojený s piknikom a hudbou dua Karpaty magiczne, v ktorom hrá s Annou Nacher. Práve vďaka ich poslednému albumu s názvom Biotop sme dostali nápad na soundartové stretnutia s výhľadom zo Zrakovej pyramídy, ktorú sme postavili minulý rok s výtvarníkom Jurajom Gáborom a stala sa prirodzenou atrakciou v krajine.

Nepôjde o klasickú turistiku a koncert, skôr celodenný “etnobotanický soundwalk”. Súčasťou výletu budú mikroworkshopy, ako píše Anna Nacher: “Chceme zapojiť účastníkov do interaktívneho performance v Zrakovej pyramíde. Donesieme aj nástroje, ktoré budú môcť ľudia vyskúšať, budeme hľadať prírodné zvukové materiály po ceste, a ponúknem tiež trošku práce s hlasom. Dokonca sme vymysleli aj titul – Zvuky v pohybe.”

Pablo Sanz sa narodil v Španielsku, študoval v Holandsku a Veľkej Británii, kde aktuálne pôsobí. Venuje sa soundartu, zvukovému inžinierstvu, hudbe, nahrávkam. Realizuje site-specific projekty, viackanálové inštalácie, živé koncerty, na ktorých pracuje s priestorom a zvukom. Svoj “koncert” pre Zrakovú pyramídu odohrá prostredníctvom silent disco do slúchadiel – počas jeho vystúpeniea budete môcť chodiť voľne v dosahu vysielača. A bude hrať v čase, kedy sa mení svetlo, takže ako obraz k jeho zvukom budete vidieť západ slnka a postupné stmievanie až úplnú tmu. Slúchadlá s prijímačmi vám zapožiačiame priamo na mieste.

Program dňa:
12.50 – odchádzame vlakom zo Záriečia do Zbyňova (nastúpiť môžete aj na hlavnej stanici, pod Solinkami, v Bytčici, atď…po trati)
13.30 – peší výlet okolo sedla Patúch na Súľovské skaly (trasa je zvládnuteľná aj na horských bicykloch a mali by ju bez problémov prejsť aj deti, cca 2-3 hodinky)
17.00 – koncert v Zrakovej pyramíde v Súľove (aj pre tých, ktorí chcú prísť vlastnou dopravou priamo na miesto)
18.30 – návrat naspäť do Žiliny linkovým autobusom zo Súľova pre tých, ktorí musia byť skôr doma (napríklad s deťmi)
20.00 – soundartový koncert pre slúchadlá Pabla Sanza
22.30 – odchod objednaným autobusom naspäť do Žiliny.

Medzitým bude aj piknik aj oheň – dva dni po svätojánskej noci. Čo si donesiete, to si opečiete.

Vstupné: dobrovoľný príspevok na dopravu autobusom späť.

Za podporu pri dokončení Zrakovej pyramídy a pozývaní umelcov na výlety za zvukmi ďakujeme Nadácii Kia Motors Slovakia.

www.magiccarpathians.com
www.magiccarpathians.bandcamp.com

 

www.pablosanz.info
www.pablosanz.bandcamp.com

 

vylet_zrakova_pyramida

 

karpaty_magiczne

 

pablo_sanz

 

marek_styczynski