Kianoosh Motallebi: Za tmavou dúhou, výstava 10. 9. – 3. 10. 2014, galéria Plusmínusnula

Výstava Za tmavou dúhou sa venuje spektru slnečného žiarenia. Poukazuje na vlnové dĺžky tých zložiek svetla, ktoré sú pohlcované priamo v atmosfére slnka, a nikdy sa nedostanú až na Zem. Séria diapozitívov v galérii Plusmínusnula reprodukuje tieto vlnové dĺžky a k nim prislúchajúce farby. Kianoosh Motallebi je mladý iránsko-anglický umelec, ktorý sa venuje rôznym témam v oblasti vedy a techniky. Kurátorkou výstavy je Katarína Gatialová, vernisáž je 10. 9. 2014 o 18.00.

Keď sme oslovili Kianoosha Motallebiho s ponukou výstavy v Žiline, jeho prvá otázka bola, ako sme ho vôbec našli. Doposiaľ vystavoval hlavne v Holandsku, Veľkej Británii alebo v Belgicku. Tu v okolí nikdy nevystavoval a ani nikdy nebol. Ako na neho Janko Gašparovič natrafil na internete, si už nepamätá ani on sám. Keď mi však potom ukazoval Kianooshove práce, hneď som vedela, že presne toto chceme vystavovať. Z diel Kianoosha Motallebiho spomeniem tie tri, ktoré ma vtedy presvedčili. Where is your god now je absurdná inštalácia v stiesnenom pivničnom priestore. Veľký parabolický satelitný prímač tam nemá čo robiť a nie je ani jasné, ako sa tam dostal. A hlavne v podzemí nemôže vôbec fungovať. Obyčajná žiarovka zapustená uprostred neónovej trubice v práci The Matrix je síce podobne absurdným, no funkčným objektom. Rozvracia naše vnímanie obyčajných vecí navôkol. Terestrial ball je objekt – guľa, obsahujúca všetkých 94 prvkov, ktoré sa prirodzene vyskytujú na Zemi. Tento malý objekt v sebe obsahuje všetko, čo poznáme zo svojej skúsenosti z tohto sveta (a Periodickej tabuľky chemických prvkov). Rovnako ako tieto práce, väčšina objektov a inštalácií Kianoosha Motallebiho využíva vedu a vedecké poznatky na to, aby kládli otázky umeniu a ľudskej existencii. Spochybňujú základné poznatky o našom bežnom prostredí. A takýmto spôsobom Kianoosh Motallebi pracuje s vedeckými poznatkami aj v Plusmínusnula. Niektoré vlnové dĺžky svetla sú pohltené rovno v atmosfére Slnka. Takto vznikajú v svetelnom spektre medzery namiesto farieb, ktoré sa nikdy nedostanú až na Zem. Na projekcii v galérii Plusmínusnula je zobrazených 80 z týchto chýbajúcich farieb.
Galériu Plusmínusnula nájdete v Žiline na Hurbanovej ulici č. 11 – v priestore informačného centra pri Novej synagóge. Galéria-infocentrum je otvorená v pracovné dni od 12.00 do 17.00 h. Od 18. septembra, kedy opäť pootvárame synagógu výstavou Dana Perjovschého budeme otvárať Plusmínusnula na požiadanie (kľúče majú dobrovoľníci v synagóge), ale v rozšírených časoch 12.00 – 17.00 od pondelka do soboty (v piatok až do 19.00). V iných časoch môžete volať Marekovi Adamovovi na tel. 0907137145 a dohodnúť si otvorenie.

sun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie z výstavy nájdete na http://plusminusnula.blogspot.sk