Marián Grolmus: Chlieb a hry, výstava 17. 7. – 8. 8. 2014, galéria Plusmínusnula

Aký stabilný je náš mier a aká je odvrátená strana tradičných symbolov mieru? Ako ďaleko je agresor, čo nám ukazuje a za čo všetko sa skrýva? Pohľad sochára Mariána Grolmusa na aktuálnu podobu propagandy a politickej manipulácie je nekorektný a bezočivý. Grolmus ukazuje veci, o ktorých všetci vieme, no málokto ich hovorí takto narovinu. Kurátorkou výstavy je Katarína Gatialová.

Chlieb a hry. Najjednoduchšia cesta k uchopeniu a udržaniu moci, k ovládnutiu más. Občan nepotrebuje aktívne zasahovať do verejného diania, občan potrebuje lacné jedlo a dostatok plytkej zábavy, aby mlčal.

Panem et circentes – práve tak popísal túto jednoduchú populistickú stratégiu na prelome prvého a druhého storočia po Kristovi rímsky satirik Iuvenalis. Rímska ríša neskôr upadala a zanikla, no podobná (ne)politika sa odvtedy objavila pri spravovaní štátu ešte veľakrát, v rôznych obdobiach a v rôznych krajinách. Ak sledujete pravidelne správy z domácej aj svetovej politickej scény, viete presne, čo tým myslel. Alebo ani neviete, lebo práve sledujete majstrovstvá sveta vo futbale. 
Marián Grolmus na výstave Chlieb a hry zaostruje najmä na tie hry, a to bezočivo a na rovinu. Olympijské hry slúžia ako zakrývací manéver pre vojenské operácie alebo na maskovanie režimu ignorujúceho ľudské práva, no napriek tomu ich všetci sledujeme. Počas olympiády v Londýne prenikali na verejnosť správy o množstve pripravenej vojenskej techniky na “obranu” športových areálov, no tá by pri akomkoľvek použití ohrozila v prvom rade civilistov. Po príklady však nie je vždy treba chodiť až do Pekingu, Londýna či Soči. Nápad organizovať ZOH v Tatrách sa pravidelne opakuje, a to vždy, keď je treba odpútať pozornosť od niečoho úplne iného. A národ sa stále najlepšie dokáže  identifikovať so športovcom, či už hrdinom na bicykli, alebo partiou svižných junákov na ľade a na trávniku.
Medzitým propaganda mutuje, prispôsobuje sa, je nadizajnovaná a leskne sa, no nepriateľ zostáva ten istý. Možno už je bližšie, než si dokážeme pripustiť.

Galériu Plusmínusnula nájdete v Žiline na Hurbanovej ulici č. 11 – v priestore informačného centra pri Novej synagóge. Galéria-infocentrum je otvorená v pracovné dni od 12.00 do 17.00 h. V iných časoch alebo v prípade, že je zatvorené, môžete volať Marekovi Adamovovi na tel. 0907137145 a dohodnúť si otvorenie.

Vstup voľný.

mariacc81n-grolmus-monument-pre-olympijsky-scc8ctadiocc81n-2012

Viac fotografií z výstavy nájdete na www.plusminusnula.blogspot.sk