Naše mesto 2012 a upratovanie pred Fest Anča- dobrovoľníci v akcii

nase_mesto_2012_dobrovolnici_a_hmla
Po 4 mesiacoch búrania a 30 nákladiakoch odpadu sme odkryli pôvodnú Behrensovu architektúru a v rámci brigády sme chceli po búraní upratať. V piatok 15. a v sobotu 16. júna 2012 sme v synagóge dokázali vytvoriť nepriehľadnú hmlu do výšky 5 metrov. Mohol za to prach zo sutiny po búraní a dve desiatky dobrovoľníkov, ktorí nám pomohli s vyvážaním odpadu. Ďalšia brigáda sa uskutočnila v piatok 22. júna a celý priestor sme dozametali a teraz je pripravený na inštaláciu výstavy animovaných videí Frejm baj frejm počas Fest Anča. Všetkým ďakujeme!

Kto sa zúčastnil? V prvom rade zamestnanci firiem Kia Motors Slovakia a GlaxoSmithKline, ktorí sa prihlásili do akcie firemného dobrovoľníctva Naše mesto a na deň opustili svoje pracoviská, aby pomohli dobrej veci. Prišli aj ďalší dobrovoľníci, jeden dokonca docestoval až z Bratislavy a v sobotu sme v rámci víkendu zamakali aj my zo Stanice Žilina-Záriečie. Ďalší dobrovoľníci zareagovali na našu výzvu upratať synagógu pred výstavou.

Ako vidíte na fotkách – našlo sa veľa odpadu po búraní, železný šrot, staré dvere a nábytky z kina. Najmä sme však zhádzali celý balkón sutiny, čo nám nechali búrači. Práve pritom dokázala vzniknúť aj 5-metrová hmla z prachu, tam končila všetka sranda. Ale prežili sme, aj upratali a pokračujeme.

O ďalších dobrovoľníckych brigádach vás budeme informovať a budeme radi, ak sa pridáte, pretože ako povedal filozof Jaspers, človek môže dúfať v zmenu len do takej miery, do akej sa sám angažuje.nase_mesto_2012_dobrovolnici_a_hmla
For 4 months we have been working and demolishing. And the result? 30 lorries of waste material and the original Behren’s architecture relieved. After all the cleaning was needed. On 15th and 16th of June volunteers were working hard. As a result there was the 5 meters high fog of dust. Further cleaning action followed on 22nd of June. Now the building is ready for Frejm baj frejm exhibition and Anca fest festival. Big thanks to everyone involved!

And who took part? Especially employees of Kia Motors Slovakia and GlaxoSmithKline, who were participating in program called companies volunteeringNaše mesto and one day helped us instead of being at their work place. Other independent volunteers joined them. One even arrived all the way from Bratislava. Also people from Stanice Žilina-Záriečie joined.

As you can see on the photographs – there was lots of mess, dust and rubbish. It was very difficult work in such environment. But we survived. The place is clean and we are moving on.

The public will be informed about the upcoming brigade and we will be glad if you can join us. Because as the philosopher Jaspers said: man can expect only as big change as much effort he puts in.