PÓDIUM #1: Otvorenie – vernisáž, koncert, prednáška – nedeľa 12. 5. 2013, 18.00

Vernisáž a prvá akcia série šiestich jednodňových otvorení Novej synagógy, ktoré sa udejú na Pódiu od mladého českého architekta Jakuba Kopca. Súčasťou večera bude prednáška Otta Brusattiho doplnená hudobnými ukážkami a klavírny koncert Fera Királyho.

Jakub Kopec: Minimálne manipulácia

úvod do inštalácie

Otto Brusatti: O rozdiele medzi ničím a minimálnom v hudbe a umení

Dr. Otto Brusatti je popredný rakúsky hudobný vedec a publicista, autor obľúbených hudobných relácií v rakúskom rozhlase. Aktuálne pripravuje spolu s Janom Taborom výstavu Limits! o medziach a radikálnych zmenách v hudbe, architektúre a výtvarnom umení.

Fero Király: Philip Glass – Organ Music

Program:
Music in Contrary Motion
Mad Rush
a ďalšie

Fero Király je hudobník, ktorý sadí stromy. V hudbe sa najradšej pohybuje tam, kde ešte nebol, alebo si vytvára vlastné biotopy experimentovaním so samým sebou. V ťažších časoch sa skrýva v pekne temperovaných územiach J. S. Bacha. Stromy, ktoré sadí, sú naopak všetky dobre prebádané, zdokumentované a kategorizované. Napriek tomu si svoj život bez nich nevie predstaviť.

Na Slovensku premiéroval niekoľko diel Mortona Feldmana, Sofie Gubaiduliny, Philipa Glassa a iných. V roku 2009 spoluzaložil Cluster ensemble, s ktorým uskutočnil slovenské premiéry skladieb Steva Reicha (Six Pianos, Four Organs), Šarūnasa Nakasa, Marka Piačeka, Petra Machajdíka… Okrem toho je členom VENI ensemble Dana Mateja a pôsobí v košickom zoskupení urbanHUDÁK.

www.ferokiraly.com

Vstupné: 5,00 / 3,00 € (dospelí / študenti); celý výťažok poputuje na rekonštrukciu Novej synagógy

8734830982_5608c97eb1_c

Pódium