Dvere synagógy pootvoríme aj pre školy

Máloktorého učiteľa by asi napadlo zobrať žiakov na prehliadku zbúraniska – staveniska – rekonštruovanej budovy.

Ak patríte k odvážnym a zvedavým učiteľom, ktorých úvodná veta vyprovokovala, ste na dobrej ceste pootvoriť sebe aj svojim študentom zopár okien do minulosti aj do budúcnosti. A iste aj oči a srdcia pre vnímanie dôležitých a ešte dôležitejších vecí.

Behrensova architektúra hrá prvú európsku ligu a my o tom chceme dať vedieť. Budúcej kunsthalle predchádza veľká a finančne náročná rekonštrukcia, chceme vám ale aj počas nej umožniť čas od času vstúpiť do budovy. Sledovať proces revitalizácie, postupujúce stavebné práce, spoznať náš zámer ale aj prispieť vaším názorom. Svetelná architektka Laura Murguía (HazLighting) vytvorila nasvietenie zbúraného interiéru. András Cséfalvay a Jakub Pišek pripravili site-specific audiovizuálne inštalácie. Uvidíte aj model synagógy od architekta Martina Jančoka a fotodokument z doterajších prác od Mareka Jančúcha a Natálie Zajačikovej, plus ďalšie zaujímavé informácie z histórie a prebiehajúceho pamiatkového výskumu a obnovy.

Synagóga je pootvorená a až do konca septembra máte príležitosť vstúpiť.

Ohlásené školské návštevy budú mať možnosť návštevy aj mimo otváracích hodín, stačí ak sa ohlásite vopred. Radi vám zabezpečíme interaktívnu komentovanú prehliadku s informáciami o minulosti budovy, o stavaní a architektúre funkcionalizmu, o záludnostiach reštaurovania, o lahôdkach v súčasnom umení aj o víziach ďalšieho využitia miesta. Vieme ju prispôsobiť vekovej kategórii – dá sa realizovať hravou formou pre žiakov prvého stupňa základných škôl a primerane komplikovanejšími formami pre starších žiakov ZŠ a stredoškolákov. Budeme radi, ak ste na hocičo zo žilinskej synagógy zvedaví a prídete sa pozrieť!

Vstupné 1,-€/ osoba poputuje do verejnej zbierky na podporu rekonštrukcie synagógy.

Informácie a objednávanie školskej prehliadky: Hana Hudcovičová Lukšů, 0907178756, hanka@stanica.sk

sngg