Lia Perjovschi o inštitúciách a umelcoch v 21. storočí

Známa rumunská umelkyňa a teoretička Lia Perjovschi, manželka výtvarníka Dana Perjovschi, navštívila Žilinu po siedmich rokoch. Vtedy dávno, ešte v celkom rekonštruovanej Stanici Žilina-Záriečie, sme mali prvýkrát tú česť predstaviť jej originálny archív súčasného umenia.

Lia vtedy do nevykurovanej zastávky na trati Žilina-Rajec pozývala na diskusie top kurátorov z celej Európy, napríklad Claire Bishop z Royal College of Art alebo Floriana Waldfogela z Nemecka. Teraz prišla na Stanicu s prednáškou pre sympózium architektov Living Underground a zároveň s nami intenzívne diskutovať o budúcom programe a poslaní žilinskej kunsthalle – Novej synagógy. “Klasický koncept kunsthalle je v Európe pasé,” s týmito slovami predstavila svoj pohľad na to, ako treba začať v dnešnej dobe uvažovať o dramaturgii inštitúcie pre súčasné umenie.

Prinášame Vám záznam jej augustovej prednášky na Stanici (v angličtine). Okrem prezentácie jej tvorby sa dozviete, ako vidí súčasný svet, niečo o tvorbe “mindmaps” a príbeh jej archívu súčasného umenia, ktorý má vo svojom vlastnom dome v Rumunsku. Odpovedá na zásadné otázky: Aká by mala byť úloha umelcov a galérií v 21. storočí? Prečo nám chýba “Museum of Knowledge”? Akú dobu žijeme?

 

Kto je Lia Perjovschi

Od revolúcie v 1989 cestuje po celom svete. Skúma a mapuje súčasné umenie, vystavuje, tvorí, organizuje diskusie, pripravovala program o súčasnom umení pre rumunskú televíziu, píše knihy o súčasnom umení, prednáša na univerzitách, učí mladých kurátorov, zúčastnila sa mnohých dôležitých výstav v Európe. Momentálne v Rumunsku zakladá Museum of Knowledge, vlastnú inštitúciu zameranú na koncentrované sprístupňovanie ľudského poznania v umeleckej skratke. Používa k tomu hračky a upomienkové predmety kúpené v predajniach suvenírov svetových galérií a múzeí.

lia_perjovschi_mindmap_synagoga-560x400

lia02-600x400

lia_perjovschi_v_synagoge