Otvorenie výstavy: 9. – 10. jún 2017
Trvanie výstavy: 11. jún – 22. júl 2017
streda – sobota, 12.00 – 19.00
Bolka, Katarina Burin, Martin Groch, Tomáš Libertíny, Jakub Kopec, Martin Piaček, PLURAL, Magda Stanová, Studio Miessen, Peter Szalay, The Society for Nontrivial Pursuits, Martin Zaiček
Kurátor: Ivana Rumanová
Pracovná výstava je našim pokusom, ako sa vysporiadať s priestorom Novej synagógy. S jeho váhou, historickou a architektonickou, s jeho krásou a významom, s mierou jeho pamiatkovej ne/dotknuteľnosti a aj s dokončením jeho rekonštrukcie, ktoré nás teší a zároveň núti premyslieť, aký typ kultúrneho priestoru otvárame. Pre koho, z akých zdrojov, za akých podmienok. Chceli sme, aby umelecká a teoretická reflexia neboli oddelené od fyzickej práce na rekonštrukci, ale aby boli jej špecifickou súčasťou. Rezidencie prizvaných umelcov, architektov a teoretikov zo Slovenska aj zahraničia sa preto uskutočnili paralelne s rekonštrukčnými prácami. Spolu s nimi aj so širokou verejnosťou skúsime počas Pracovnej výstavy uvažovať, ako možno pristupovať k Behrensovi a k modernistickej architektúre bez toho, aby sme skĺzli k nekritickej adorácii. Ako spracovať komplikovanú históriu Novej synagógy a nevytesniť pri tom niektoré jej vrstvy. Skúsime premyslieť, ako pôvodne hierarchizovaný a sakrálny priestor komunikuje s víziou otvorenej kultúrnej inštitúcie. A takisto špekulovať o radikálnej zmene perspektívy, ktorá smeruje od človeka k zvieratám, algoritmom, umelej inteligencii, mikroorganizmom a iným ne-ľudským faktorom v umení, filozofii, dizajnu, ale aj v každodennosti. Od modernistických vízií univerzálneho ľudského pokroku sa tak dostávame k súčasným posthumánnym teóriám, ktoré hlásajú, že antropocén končí. A to by na začiatok stačilo.
Ak to máte do Synagógy ďaleko, výstavu si môžete pozrieť aj online na fotografiách Kathrine Thude na Flickr.com/NovaSynagoga
Program otvorenia výstavy:
piatok 9. júna 2017
18:00 – Vernisáž
19:00 – Bolka – Tuneback. Performance.
Profesionálni operní speváci Eva Šušková a Peter Mazalan zápasia so softvérom a prostredníctvom neho. Vzájomné dolaďovanie a doťahovanie. Ľudský hlas verzus algoritmické krivky.
sobota 10. júna 2017
15:00 – Martin Zaiček – Telo v architektúre. Komentovaná prehliadka Žiliny a jej telu naklonených, aj telo-disciplínujúcich zákutí v sprievode architekta a profesionálneho rekreanta.
17:00 – Peter Szalay, Martin Piaček. Diskusia o prístupoch k histórii v postfaktuálnej dobe.
20:00 – The Society for Nontrivial Pursuits. Séria multimediálnych performance z Berlína. Svetlo, zvuk, jednotky a nuly reagujúce na priestor a históriu Novej synagógy.
22:00 – Kabal (Evocative Objects/Junction). DJ set a očistná párty.
Fotoreport z otvorácieho víkendu výstavy nájdete na Flickr.com/NovaSynagoga
– –
Ďalšie sprievodné akcie výstavy:
pondelok 19. 6. 2017
18:00 – Lukáš Likavčan – Umelecká inštitúcia ako miesto vynaliezania budúcnosti. Prednáška. Jednou z funkcií umeleckých inštitúcií môže byť poskytovanie bezpečného priestoru pre kritickú, špekulatívnu a experimentálnu prax, v ktorom sa rodia nové príbehy a perspektívy stávajúce sa vektormi post-kapitalistickej budúcnosti. Lukáš Likavčan je filozof.
streda 21. 6. 2017
17:00 – Ivana Rumanová: Komentovaná prehliadka výstavy
18:00 – Juraj Gábor: Workshop ničnerobenia. Ničnerobenie je čoraz dôležitejší pojem – umelecky, ale aj ekonomicky, spoločensky, politicky. A aj keď sa to možno nezdá, nejde o nič jednoduché, ani samozrejmé. Aktívny v nekonaní / Pokojný v nezasahovaní / Činorodý bez boja / Vnímať bez nutkania zúžitkovať / Pomenúvať bez potreby hodnotiť / Oceniť bez chtíča privlastniť si / Zastať bez ustrnutia / Premieňať sa ako nestála hladina / Zotrvať ako nekonečne dole tečúca voda
štvrtok 20. 7. 2017
17:00 – Katarina Burin – Osobné a historické. Prednáška o o pamäti a architektúre. Bratislavská rodáčka Katarina Burin je vizuálna umelkyňa a lektorka na Harvarde.
Na všetky akcie Pracovnej výstavy je vstup (dobro)voľný.
Projekt podporili Goethe-Institut Bratislava a Veľvyslanectvo USA na Slovensku.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.