Cestou necestou / ZRUŠENÉ

Obľúbený cestovateľský festival, ktorý sa pravidelne koná na Stanici Žilina-Záriečie, si kvôli väčšej kapacite divákov premiérovo vyskúšame na veľkom plátne v Novej synagóge. I tak neváhajte a poistite si svoje miesta v predpredaji, býva vždy vypredané.

Podujatie musíme (podobne ako všetky akcie v našom kultúrnom centre z dôvodu koronavírusu) zrušiť. Ospravedlňujeme sa a veríme, že to pomôže v spomalení šírenia vírusu. Budeme sa snažiť nájsť pre akciu nový termín.

– –

cestovateľský festival
nedeľa 15. 3. 2020
vstupné: 8,00 € (predpredaj na cestounecestou.sk) / 10,00 € (na mieste), ak zostanú voľné miesta, budú aj kratšie lístky na mieste – 7,00 € (po 17.30) alebo 5,00 € (na poslednú prezentáciu)

Uvidíte prednášku „Náročných“ Košičanov, ktorí si dali poriadnu výzvu – prejsť 28.000 km od Atlantiku k Pacifiku a späť za 44 dní na starom mercedese. Pocestujeme za ľadovcami krížom krážom po svete a predstavíme si aj dve africké krajiny plné paradoxov – Maroko a Mauritániu v podaní Jiřího Kaláta z Čiech. Ukážeme si aj to najcennejšie z prírodného dedičstva, no čoraz viac miznúceho sveta európskych pralesov.

15.00 Martin Lukáč: Za ľadovcami po svete
Na najchladnejší svetadiel je to z konca sveta dva dni loďou. Na Antarktíde býva v zime aj  – 89 st. Celzia, no na konci leta je príjemných – 5 a my sa ideme kúpať s tučniakmi. Ak by ste sa chceli po mrazivom kúpeli zahriať, najjužnejší bar na svete nalieva vodku… a pre Slovákov zadarmo. Na prednáške navštívime aj ľadovce v Nórsku ako z rozpravky, či vzdialený Nový Zéland, ktorý má stále čo ponúknuť. Argentínsku majestátnosť Ánd netreba predstavovať a africké Kilimandžáro je paradaxom v rovníkovej Afrike.   

16.15 Ondrej Kameniar: Miznúci svet európskych pralesov
Prastaré, človekom takmer nedotknuté lesy patria k tomu najcennejšiemu prírodnému dedičstvu, ktoré v Európe máme. Napriek ich nesmiernemu významu navidomoči miznú. Ako to v takom pralese vyzerá a funguje, prečo sadenie stromčekov nedokáže nahradiť zničený prales, prečo je taká kľúčová ich ochrana a kde všade sa ešte zachovali, to sú otázky, ktorým sa budem v prezentácii venovať. Porozprávam samozrejme aj o zážitkoch z drsných horských divočín, o ktoré nikdy nie je núdza.

17.45 Jiří Kalát (CZ): Pořádek a chaos – Maroko a Mauretánie
Maroko a Mauretánie, dvě africké země, sousedi, které jsou však naprosto rozdílné. Přestože se Mauretánie zmítá mezi chaosem i nepořádkem, dokáže nabídnout nádherné perly a neskutečné zážitky. Oko Afriky je jedním z nich, starobylé knihovny v Chinguetti další a na čtrnáctihodinovou jízdu v nákladním vagonu vlaku s rudou nikdo jen tak nezapomene. Maroko oproti tomu nabízí luxus, nádherné památky i fungující infrastrukturu. Jména jako Tanger, Marakéš nebo Sahara vzbuzují představu Orientu v jeho nejčistší podobě. Trvalo mi přes čtyřicet dní obě země projet, je za mnou více jak šest a půl tisíce kilometrů strávených ve vlaku, v autobuse, v džípu, stopováním u silnice, hikováním v horách nebo popíjením stovek (možná tisíců) skleniček berber whisky. O tom všem je toto povídání.

19.00  „Nároční“ Matej Biľ a Zoli Ďurčík: Košice – Vladivostok a späť
Co ci dzigá? Śi śe zošaľel? Ta dobri śi! Co už si śe zaś ožar? Koľko otázok a konštatovaní dostaneš, keď na východe povieš, že by si sa vybral do Vladivostoku – autom, na mašine? Asi toľko, čo všade inde na Slovensku, a bohužiaľ skoro všetky pravdivé. To, že sa chceš vrátiť aj naspäť a cestou pozrieť Mongolsko, radšej nespomínaš. Neriskuješ, že budeš prinajlepšom „kandrati diľino“! Starý avtomobiľ po vlaňajšom výbuchu pred Ľvovom vo forme ako nikdy predtým, pripravený na Rusko, Mongolsko, na Bajkal, Japonské aj Baltské more. Takže: „Davaj het, štartujeme!,“ zahlásil niekto o jedenástej večer a o päť hodín nato sme aj skutočne vyrazili, z Košíc do Košíc cez +- 8 časových pásiem.