Vrba Wetzler Memorial 2019 s koncertom speváckeho zboru Eben Ezer

 

Tradične hostíme záver pešieho pochodu z Auschwitzu do Žiliny po stopách slávneho úteku Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera.

sobota 20. 7. 2019
18.00 stretnutie a reflexia s účastníkmi pochodu VWM
20.00 koncert speváckeho zboru Eben Ezer
vstupné dobrovoľné

Vrba Wetzler Memorial je spoločné dielo širokej komunity aktívnych občanov inšpirované víziou Fedora Gála. Pochod ľudí, ktorí myslia, cítia a nechcú byť len pasívnymi svedkami. Stotridsať kilometrov pešo po stopách Vrbu a Wetzlera, týždeň fyzického nasadenia, spoločných diskusií aj osamelých meditácií, končí v Žiline slávnostným záverom v Novej synagóge. Ich útek z tábora Auschwitz-Birkenau a správa, ktorú následne spísali v Žiline, má v dejinách zásadný význam. Pochod ako živý memoriál venovaný dvom hrdinom, ktorí riskovali životy, aby sa pokúsili zachrániť tisíce Židov pred istou smrťou, sa opäť koná dvakrát – v júli aj v auguste.

V júli bude záverečné stretnutie účastníkov a organizátorov pochodu s verejnosťou v Novej synagóge spojené s koncertom Al kanfej hasalom speváckeho zboru Eben Ezer. Zmiešaný zbor Eben Ezer je v súčasnosti viac ako 30-členné teleso, ktoré pôsobí pri Cirkvi bratskej už od roku 1987. Pestrý program Na krídlach pokoja (Al kanfej hašalom) inšpirovaný odkazom židovskej kultúry úspešne uvádzajú v mnohým mestách na Slovensku a v Čechách. Koncert je paletou židovskej hudby od renesancie až po súčasnosť. Je mozaikou à capella piesní, ako aj sólových piesní a zborového spevu so živým hudobným sprievodom. Zámerom projektu je prostredníctvom prezentácie kultúry a bohatej hudobnej tradície židovského národa prispieť k šíreniu pokoja a budovaniu spoločného dialógu, mostov medzi národmi a etnikami z úcty voči našim židovským koreňom, k samotnému židovskému národu a z piety k obetiam tragédie holokaustu. Diriguje umelecká vedúca zboru Mária Volárová.

www.vrba-wetzler.eu
www.ebenezer.sk
https://youtu.be/95ywzCtdSYA
https://www.youtube.com/watch?v=Wkg3Q1TmSK0&feature=youtu.be