Rafani: O nevyvrátiteľnosti v zemi za obzorom – Narcis

 

“Slyšeli jsme, že automobilka Kia Motors Slovakia vyrábí automobily pro český trh o 15 centimetrů kratší.”

výstava
4. 10. – 1. 12. 2019
streda – nedeľa 13.00 – 19.00

Výstava pražskej umeleckej skupiny Rafani v Novej synagóge je (ironicky i vážne) slovami členov skupiny “mnohovýznamovou vizuální zprávou o současném společenském dění”. Okrem prípravy výstavy a vernisáže Rafani prídu do Žiliny osobne ešte 18. októbra, kedy urobia komentovanú prehliadku a predstavia vybrané diela svojej úspešnej dvadsaťročnej kariéry vrátane svojej obľúbenej noisovej performatívnej steny. Výstava skončí 1. decembra, kedy prídu Rafani s komentovanou prehliadkou opäť a v spolupráci s miestnymi umelcami sa zúčastnia tvorivej dielne otvorenej pre všetky generácie.

O nevyvrátiteľnosti v zemi za obzorom – Narcis skupiny Rafani je výstava, ktorá “recykluje” a nadväzuje na predchádzajúce pražské výstavy V zemi (2018, Nevan Contempo) a O nevyvratitelnosti (2019, Museum Kampa), aj Za obzorom (2015, Kasárne Kulturpark), ktorá sa neuskutočnila zásahom cenzúry v Košiciach. Odkazuje na situáciu stredoeurópskeho národa, špecifické poňatie demokracie, nemožnosť konsenzu či mediálnu realitu. Kto je pozvaný sadnúť si za spoločný stôl? Kto vie, čo všetko môže byť pravdou? Vieme jediné: Rovní si nie sme a pravdu máme všetci.

Výstavu tvorí niekoľko cyklov reprezentovaných rôznymi médiami – obrazmi, sochami a objektami. Ako je u Rafanov zvykom, hlavným médiom bude inštalácia ako celok. Bude to jazero utopené v minulosti, nad ktorým sa vznáša budúcnosť dohadov, neprávd a stále rovnakých sľubov.

autori výstavy: Rafani
grafický design: Matúš Buranovský
spolupracovali: Jan Rous, Lukáš Jasanský, Matouš Lipus, Antonín Tomášek, Petr Borkovec, Vojtěch Polák, Skupina Vítrholc, Mikuláš Nevan

komentovaná prehliadka výstavy a audiovizuálna performance
piatok 18. 10. 2019, 19.00

komentovaná prehliadka a tvorivá dielňa
nedeľa 1. 12. 2019, 15.00

– –

Umelecká skupina Rafani bola založená v roku 2000 na základe jasne definovaných demokratických pravidiel. Jadro jej činnosti spočíva v tvorbe umenia hlbko zasadeného do života spoločnosti. Rafani posúvajú obvyklý pohľad na spoločenské javy, zameriavajú sa na hraničné situácie, ku ktorým nejde zaujať jednoznačné hodnotiace stanoviská. Ich dominantnou stratégiou je kolaboratívna kolektívna práca potlačujúca ich jednotlivé umelecké individuality. Skupina je známa aj svojimi performanciami a inštaláciami vo verejnom priestore. Majú za sebou štyri desiatky samostatných výstav a zúčastnili sa množstva kolektívnych výstavných projektov v Čechách, aj v zahraničí. Aktuálnymi členmi skupiny sú Luděk Rathouský, David Kořínek, Jiří Franta a Ondřej Brody. www.rafani.blogspot.com
youtube-rafani-videos

– –

Za podporu pri organizácii výstavy ďakujeme Českému centru v Bratislave. A samozrejme Fondu na podporu umenia, Nadácii Tatra banky, Mestu Žilina, Nadácii Kia Motors Slovakia a ďalším, ktorí nás podporujú celý tento rok.

Pozrite si fotoreport Davida Cartwrighta z vernisáže 4. 10. 2019 na našom www.flickr.com/novasynagoga. A ak nestíhate osobne alebo ste ďaleko, celú výstavu nájdete na flickri online na fotkách Richarda Kohlera alebo si prečítajte sprievodcu k výstave od samotných Rafanov – O nevyvrátiteľnosti v zemi za obzorom: Narcis – ale naživo je to vždy lepšie.