Sngg studio: Tibor Iván / akordeón

 

Ne-samozrejmosť koncertného umenia budeme takmer dva mesiace prehodnocovať spolu s mladým akordeonistom Tiborom Ivánom, ktorý je naším letným rezidentom v Sngg studio.

umelecká rezidencia Tibora Ivána v Sngg studio: 5. 6. – 28. 7. 2019 
verejné stretnutia s umelcom: 20. 6. a 17. 7. 2019, vždy o 18.00
kurátor rezidenčného projektu: Kamil Mihalov

V roku 2018 vystúpil mladý akordeonista Tibor Iván u nás so strhujúcim recitálom. A dvojmesačnou žilinskou rezidenciou štartuje svoj návrat domov na Slovensko, do Veľkého Krtíša, po viac ako desaťročnom študijno-pracovnom pobyte v Helsinkách.

Verejné stretnutia s umelcom na rezidencii:

štvrtok 20. 6. 2019, 18.00
Open Snggg studio: Že akordeón dýcha? Ako?
Prvé stretnutie venujeme samotnému (mladému) nástroju, ktorý to ani v súčasnosti nemá ľahké s presadením sa medzi ostatné koncertné nástroje. Možno sa klišé vzletných hudobných zážitkov bráni robustnému, viac ako desaťkilovému bremenu s hráčom doslova pod ním. K tomu navyše chybná predstava, že akordeón patrí buď na ulicu alebo k folklóru… Porozprávame sa o častých predsudkoch, ktoré akordeón sprevádzajú. Pokúsime sa ich spochybniť. A predvedieme si, vďaka čomu v šikovných rukách v skutočnosti ide o jedno z najsubtílnejších médií v narábaní s časom a priestorom v spektre od takmer nepočuteľného až k takmer nepočúvateľnému.

streda 17. 7. 2019, 18.00
Open Sngg studio:Hudba a doba trvanlivosti
Skôr ako sa hudobné dielo dostane do dejín, treba sa o neho postarať. Porozprávame sa o všetkých možných peripetiách tohto procesu. Oslovili sme hudobného skladateľa, ktorý sa pustil do vytvorenia nového diela a my budeme počas celej rezidencie sledovať, ako sa dielu darí. Dotkneme sa tiež problematiky zápisu hudobného diela (resp. grafického záznamu hudby) a pokúsime sa vysvetliť, prečo si myslíme, že aj sólové vystúpenie je v skutočnosti tímová práca.

Rezidenčný umelecký pobyt Tibora Ivána
Prítomnosť koncertného umenia, a to nielen v odborných kruhoch, považujeme za samozrejmosť. Paradoxne – spolu s masívnym oddávaním sa hudbe, či už z pozície poslucháča alebo z pozície hudobníka – na praktickej úrovni zakaždým vystúpi rad zaujímavých absurdít. Pôvodne šľachtická zábavka sa cez vývojové štádiá popularizácie v radoch strednej triedy v súčasnosti ocitá niekde medzi záhadnou zotrvačnosťou študovaných umelcov a tých ostatných, ktorí síce majú pocit, že sa nevyznajú, ale rozhodne vedia, že ide o hodnotu.

V čom teda spočíva príťažlivosť tzv. auditívneho umenia? Prečo sa nie málo ľudí venuje celý život systematickej príprave na koncertné účinkovanie? Sú v ilúzii? Je vôbec možné byť hudobným interpretom mimo štandardných koncertných sál a „systému“, ktorému sa málokedy darí obhájiť, že nejde iba o „spoločenský prežitok“? Sú koncerty viac chcené alebo viac trpené?

Tibor Iván (*1988) sa venuje hre na akordeón od svojich 7 rokov. Základnú umeleckú školu navštevoval vo Veľkom Krtíši pod vedením Jozefa Škamlu. Po jej ukončení pokračoval v štúdiu sólovej hry na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici v triede Igora Vlacha, ktorý mu odporučil zmenu klávesového nástroja na gombíkový. Úspešnú koncertnú dráhu naštartoval sólovými recitálmi už počas štúdií. Získal niekoľko ocenení na domácich a medzinárodných akordeónových súťažiach (1. miesto na akordeónovej súťaži Tvrdošín 2005, 1. miesto a Cena za najlepšiu interpretáciu povinnej skladby Medzinárodnej akordeónovej súťaže Poprad 2005, 2. miesto na Súťaži slovenských konzervatórií 2009, 2. cena na Medzinárodnej akordeónovej súťaži Dunajská Streda 2013, strieborné pásmo medzinárodnej akordeónovej súťaže v talianskom Castelfidarde 2013). Od roku 2009 Tibor Iván prebýva v Helsinkách, kde v júni 2016 na prestížnej Sibelius Academy končí magisterské štúdium v sólovej hre na akordeóne, a to u jedného z najznámejších koncertných akordeonistov a pedagógov sveta – Miku Väyrynena.

– –

Sngg studio je v prístavbe pri hlavnom vstupe do Novej synagógy, v ktorom donedávna sídlila galéria Plusmínusnula. Sngg je celoročný umelecký rezidenčný program s cieľom pozývať do Žiliny vizuálnych umelcov a umelkyne, ale aj hudobníkov, dizajnérov, performatívnych umelcov či kurátorov, ktorí dostanú priestor pre rozvíjanie vlastných umeleckých a kurátorských projektov.

Ďalšie fotky Orši Varga z koncertu Tibora Ivána na balkóne Novej synagógy 2. 5. 2019 nájdete v našom fotoarchíve na www.flickr.com/novasynagoga.