Sngg – Nová synagóga guest studio

 

Od februára 2019 sme otvorili v priestore, ktorý bol galériou Plusmínusnula, nový rezidečný ateliér a program pre hosťujúcich umelcov pod názvom Sngg studio.

Sngg studio je celoročný umelecký rezidenčný program Novej synagógy. Jeho cieľom je pozývať do Žiliny vizuálnych umelcov a umelkyne, ale aj hudobníkov, dizajnérov, performatívnych umelcov či kurátorov, ktorí dostanú priestor pre rozvíjanie vlastných umeleckých a kurátorských projektov. Na hosťovanie budú počas ich pobytu prizývaní teoretici a teoretičky, aby vo vzájomnom dialógu diskutovali o umeleckom výskume a spätnú väzbu dostanú aj počas verejných prezentácií a diskusií. V neposlednom rade budú mať možnosť zapojiť sa do živého kultúrneho diania Novej synagógy či Stanice Žilina-Záriečie. 

Praktické informácie a podmienky rezidencie

Ateliér: Sngg studio je súčasťou objektu Novej synagógy, ateliér je v prístavbe pri hlavnej vstupe a do januára 2019 slúžil ako galéria Plusmínusnula. Rozloha je 37m2 + 13m2 (zázemie), súčasťou sú variabilné stoly, toaleta, kuchynka a základné pracovné vybavenie.

Ubytovanie: Rezidenčný byt je od Novej synagógy vzdialený 10 minút chôdze. Ide o pivničný priestor s nízkym stropom, s výmerou 60m2, dvomi izbami, malou kuchyňou, kúpeľňou a spoločnou práčovňou. Vhodný je skôr pre mladých a nenáročných “obyvateľov”.

Trvanie: Rezidenčný pobyt trvá zvyčajne 1 – 2 mesiace, rezident/ka musí v Žiline stráviť min. 70% tohto času.

Financie: Nová synagóga vďaka podpore Fondu na podporu umenia zabezpečuje ubytovanie, ateliér – štúdio, autorský honorár (600€/mesiac), produkčné náklady do max. výšky 200€. Ďalšiu produkčnú asistenciu, techniku, asistenciu kurátora zabezpečuje do výšky svojich interných kapacít, prípadná ďalšia pomoc je na dohode a možnostiach. Rezident/ka si hradí cestovné náklady, stravu, povinné sociálne a zdravotné poistenie, ďalšie produkčné a iné náklady nad rámec hosťujúcej inštitúcie.

Výstupy: Formát je otvorený a bude sa líšiť v závislosti od konkrétnej rezidencie. Cieľom nie je vytvoriť finálne dielo alebo výstavu, ale pracovať skôr s čiastkovými prezentáciami či drobnými projektmi. Minimálnym výstupom počas rezidencie sú dve verejné prezentácie – predstavenie na úvod vrátane doterajšej tvorby a záverečná prezentácia procesu a výsledkov samotnej rezidencie vo formáte open studio.

Výber rezidentov: Prostredníctvom otvorených výziev alebo cez priame oslovenie kurátormi Sngg studio.

Kurátorský tím: Ivana Rumanová – ivana@novasynagoga.sk, Michaela Pašteková – michaela@stanica.sk, Juraj Gábor – gabor.juro@gmail.com, Kamil Mihalov – kamilmihalov@gmail.com

Aktuálneho rezidenta a jeho prezentáciu nájdete vždy na www.novasynagoga.sk/program.