SNGG Studio: Magdaléna Kuchtová

 

Prvou umelkyňou v našom novom rezidenčnom ateliéri a programe SNGG Studio je vo februári a marci 2019 Magda Kuchtová.

SNGG studio, rezidenčný pobyt Magdalény Kuchtovej 1. 2. – 31. 3. 2019
kurátor rezidencie: Juraj Gábor

open SNGG studio – verejná prezentácia doterajšej tvorby aj práce na rezidencii v stredu 27. 2. 2019, 18.00
vstup voľný

Domáce práce
‏Súbor, na ktorom bude Magda Kuchtová pracovať počas svojej umeleckej rezidencie v Žiline tematicky reaguje na jej práve prebiehajúcu materskú dovolenku. V sérii drobných projektov pod jednotiacim názvom Domáce práce bude napríklad štrikovať nekonečnú deku, piecť chlieb či vytvárať plienkové origamy. Rutinné činnosti sa stanú základom výskumu “rukodielnosti”, ale aj toho, čo vlastne znamená “pracovať doma”. Zdanlivo banálne každodenné práce sa drobnými umeleckými zásahmi budú významovo posúvať a skladať do denníkového záznamu aktuálneho prežívania matky-umelkyne.

Magdaléna Kuchtová vyštudovala Animáciu výtvarného umenia na Trnavskej univerzite a odbor intermédiá v ateliéri prof. Ilony Németh na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 2015 tu obhájila dizertačnú prácu, v ktorej sa zaoberala témou verejného priestoru. Práve ten bol dlhodobo centrálnym motívom jej umeleckých realizácií a výskumu. Venovala sa tiež problematike pamäte, a to vo vzťahu ku konkrétnemu miestu ako aj vo vnútri konkrétnej spoločnosti. Témy jej uchovávania či deformácií sa častokrát v jej prácach sústredili do objektu pamätníka.

www.magdalenakuchtova.xyz

SNGG Studio je nový (od februára 2019) rezidenčný ateliér a program Novej synagógy pre hosťujúcich umelcov. Na mesiac-dva poskytujeme priestor na tvorbu a bývanie, produkčnú a kurátorskú podporu a vďaka podpore Fondu na podporu umeniu a skromný honorár. Viac o podmienkach rezidencie sa dočítate na www.novasynagoga.sk/sngg.