Divadlo Pôtoň: Pastierska symfónia

 

Uvádzame najnovšiu inscenáciu Divadla Pôtoň, ktorá získala nomináciu na Cenu Akadémie divadelných tvorcov za najlepšiu inscenáciu divadelnej sezóny 2018/2019 a Ivana Mer a Cristian Estrella získali nomináciu na Divadelné DOSKY 2019 za najlepšiu scénickú hudbu.

divadelné predstavenie
piatok 4. 9. 2020, 20.00
vstupné 10,00€ / zľavnené 7,00€ (študenti, seniori…) v predpredaji na tootoot.fm alebo na mieste polhodinu pred predstavením

+ výstava scénografie “Zakliata krajina” / zvukovo-vizuálna inštalácia
streda – štvrtok 2. – 3. 9. 2020, 13.00 – 19.00
vstupné zdarma s lístkom na predstavenie (alebo 3,00€ samostatne v rámci vstupného do Novej synagógy)

Scénická esej Pastierska symfónia vznikala na základe tém, ktoré ponúka klasická slovenská dráma z minulého storočia odohrávajúca sa v Demänovskej doline – Bačova žena. Príbeh hrdinov zo Stodolovej reemigračnej drámy sa v kompozícii Divadla Pôtoň transformuje do prúdu asociatívnych obrazov národnej a kultúrnej identity, mytológie a kolektívnej pamäte. Krátka lokálna legenda sa premieňa na správu o civilizácii. Civilizácii, ktorá zostala zakliesnená nielen v geografickom, ale najmä v myšlienkovom a hodnotovom mŕtvom bode, na rázcestí medzi zánikom a znovuzrodením. Odkazuje na vzťah človeka k prírode, tradíciám, kultúre, náboženstvu a rituálom, obnažuje národnú pamäť, folkloristický sentiment a úpornú snahu zachovávať pozostatky našej predhistórie. Rekonštrukcia minulosti sa prelína s analýzou prítomnosti a na pozadí starého príbehu prebieha konfrontácia so súčasnosťou.

Pastiersku symfóniu vám predstavíme na dvakrát. Dva dni pred predstavením si môžete prísť pozrieť scénografiu predstavenia, ktorá je podľa nás ako zvukovo-vizuálna inštalácia samostatným dielom. Na tretí deň uvedieme samotné predstavenie.

Autori projektu: Michal Ditte, Iveta Ditte Jurčová
Dramaturgia: Marek Godovič
Hudba: Ivana Mer & Cristian Estrella
Výtvarný koncept: Iveta Ditte Jurčová, Katarína Caková
Realizácia výtvarného konceptu: Katarína Caková
Výroba scény: Horácké divadlo Jihlava, Hliníkové konštrukcie
Výroba kostýmov: Elena Maťová
Produkcia: Monika Škojcová, Michal Ditte
Réžia: Iveta Ditte Jurčová
Účinkujú: Filip Jekkel, Ľubomír Raši, Robo Nižník, Ela Lehotska, Natália Puklušová
Premiéra: 13. apríla 2019, Divadlo Pôtoň, Bátovce

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.