Čo sme robili do konca roka 2012

Čo sa nám podarilo urobiť od leta 2012? Predkladáme krátky report spolu s fotografiami.

* Hneď koncom leta a začiatkom jesene bolo prvé Pootvorenie a vaša návšteva bola veľmi motivujúca. Viac než tisíc ľudí prišlo počas troch týždňov. Poslednou bola Veľká jesenná cyklojazdy OZ Mulica a tak sme si skúsili aj bicyklovanie.

* V tíme nám pribudla nová (po)sila – Katarína Gatialová/ Gapa (1983), kurátorka, teoretička umenia a
grafická dizajnérka, ktorá podieľala na organizácii posledných ročníkov festivalu Multiplace a projektu Remake,  spolupracovala s občianskym združením 13 kubíkov a do septembra 2012 pôsobila ako kurátorka v Muzeu umění Olomouc. V súčasnosti je tiež redaktorkou časopisu Kinečko.

* Vďaka iQservices.eu sa podarilo dokončiť digitálny 3D model synagógy a zachovať ju tak aj pre budúce generácie. 3D model je zároveň ideálnym pracovným nástrojom pre architektonické vizualizácie budúcej kunsthalle a pracujeme s ním aj pri plánovaní výstav.

* Bratislavská skupina Presburger Klezmer Band vystúpila benefične pre rekonštrukciu Novej synagógy, koncert bol v malej ortodoxnej synagóge na Dlabačovej ulici a bolo plno.

* Prvá veľká kampaň nebola jedna, ale hneď dve! V spolupráci s MŠK Žilina sme rozšírili myšlienku, že aj futbal je umenie a preto ho podporuje – 50 centov z každého predaného lístka na futbalový zápas nám MŠK venuje. Druhou kampaňou sme šírili nesmrteľnosť, ako odmenu za vašu podporu. Medzi darcami sú aj ľudia, ktorí prispievajú pravidelne každý mesiac alebo jednorázovo “nakúpili” za niekoľkosto eur. Predaj prebieha naďalej na www.kunsthalle.sk. S oboma kampaňami nám pomohla agentúra Istroplitana Ogilvy a mnohé médiá.

* Náš projekt rekonštrukcia vybrala odborná medzinárodná porota nemeckého časopisu Bauwelt spomedzi 200 projektov a udelila jej cenu Bauwelt Advancement Award 2013. Súčasťou odmeny je aj finančná podpora vo výške 5.000€, v januári 2013 ideme do Mníchova.

* V synagóge sme spolu-usporiadali koncert priestorovej skladby Mareka Piačeka s názvom Paradiselost V – Rebelion, ako súčasť projektu, ktorý nahrával rakúsky rozhlas ORF Kunstradio a vysielal na Kunstradiu. Diváci sa počas predstavenia mohli voľne pohybovať po synagóge a stretnúť aj niektorých „potulujúcich sa“ hudobníkov dirigovaných pomocou lasera.

* Výstava s názvom Ďakujeme, že ste prijali našu účasť, bola súčasťou festivalu Memory Kontrol a predstavila diela 17 autorov s naliehavou otázkou, či sa normalizácia už skončila.

* Spred synagógy sa nám podarilo odstrániť starú reklamnú skriňu, ktorá pamätala ešte doby PKO. Vďaka tomu sme odkryli aj pôvodné schodište z roku 1931 – na jar ich skúsime odokryť celé.

* Na rok 2013 sme získali prvého umelca na rezidenciu – architekt a kurátor Jakub Kopec z Brna získal grant Medzinárodného višegrádskeho fondu.

* Okrem vypratania posledných vecí a demontáže pôvodného kúrenia sme na stavbe urobili nové vodovodné a plynové prípojky. Židovská obec prispela opravou dažďových zvodov a strechy.

* Archívny výskum Petra Szalaya z Oddelenia architektúry na SAV priniesol ďalšie zaujímavé výsledky. V Pfalzgalerie v Kaiserslauterne objavil originálne Behrensove skice synagógy z rokov 1928 – 1929, podľa ktorých sa Gabriel Hartl, doktorand na Fakulte architektúry STU, snaží virtuálne zrekonštruovať aronhakodéš (oltár).

* Zverejnili sme zoznam prvých vyše 300 nesmrteľných, nájdete ho na našej stránke.

* Začali sme odmeňovať darcov tričkami s motívom synagógy od siedmich slovenských dizajnérov. V spolupráci so sieťou Beno ich aj predávame za darovaciu sumu 20 €, ktorá ide do zbierky na rekonštrukciu. Stále si môžete aj vy objednať.

* Rekonštrukcia motivovala Henrietu Moravčíkovú a celé Oddelenie architektúry ÚSTARCH v Bratislave a v Žiline zorganizovali konferenciu Premyslieť architektúru. Vznikla aj Rada pre obnovu Behrensovej architektúry, v ktorej sú osobnosti, ktoré naozaj môžeme nazvať garantami.

* Zo Stavebného úradu v Žiline sme získali stavebné povolenie na prestavbu a zmenu v užívaní stavby, najväčšiu zásluhu na tom má projektant Martin Tencer z MJM.

* Ján Hromada uzavrel reštaurátorský výskum fasády a omietok v interiéri, Ivan Pilný a Peter Szalay ďalej pokračujú v materiálovom výskume.

* Spolu s vami sme vyrazili na výlet za umením do jednej z viedenských kunsthalle – galérie Secession. S prvými kunstbusom sme navštívili aj alternatívne sociálno-kultúrne centrum WUK a vianočný dizajnmarket Lights. Na jar pripravujeme ďalší výlet.

* Fedor Blaščák, Martin Jančok a Marek Adamov mali prednášku na Fakulte architektúry STU v rámci predmetu Trendy modernej architektúry a urbanizmu.

* Podporili ste nás aj na Malých trhoch na Stanici Žilina-Záriečie, 7 % z vašich nákupov ide na rekonštrukciu.

* Funpage projektu na Facebooku oslávila rok a je tam už viac než 1 200 z vás. Tento kanál je veľmi príjemným každodenným informovaním o tom, čo sa deje a aj tento zoznam vzniká jeho prepisom. Pribudla možnosť prispieť na do zbierky priamo cez Facebook.

* Napísali a podali sme dva europrojekty – oba sú menšie na cezhraničnú spoluprácu, ale nič iné nie je v dohľadne. Ak to vyjde, s poľskými partnermi budeme na budúci rok reštaurovať dvere a okná a s vilou Tugendhat otvárať návštevnícke centrum.

* Architekt Martin Jančok získal druhého CE.ZA.AR-a (tentoraz za letný pavilón v SNG) a teší nás, že robíme s najlepším. Pozrite si dva videoblogy, ktoré s ním nahral dokumentarista Peter Pikna. Nájdete ich na našom kanáli Youtube.

* Získali sme prísľuby viacerých nových podporovateľov z radov firiem – Rheinzink prispeje kvalitným titánzinkovým plechom na novú strechu, Kontrakting prisľúbil, že ju v lete 2013 položí. Obchodný zástupca firmy Cemix prisľúbil omietky a medzi “dobrovoľných” projektantov pribudla firma Proma. Spoločnosť Cofely priľúbila podporu pri zabezpečovacom systéme, elektrickom požiarnom systéme a regulácii tepla. Jana Poljaková pracovala celú jeseň ako fundraiserka a oslovila desiatky firiem, v rokovaniach stále pokračujeme a veríme v úspešný záver.

* Náš zámer získal podporu novinárov aj osobností, sami sme prekvapení z pozitívnej odozvy v médiách aj u odborníkov, Mareka Adamova zaradil časopis .týždeň medzi osobnosti roka 2012. Ďakujeme.

* Vďaka vám sme už vyzbierali 14.000 €. Aj keď náš pôvodný plán bolo do konca roka vyzbierať ambicióznych 50-tisíc, ďakujeme!

* Pripravili sme plán na rok 2013, ale o tom až neskôr. PF!

pootvorene