Výstavy Fest Anča 2018

 

Na festivale nemusíte len sedieť od rána do večera v kine, pozývame aj do Fest Anča galérie – okrem slávnostných ceremoniálov, hernej konferencie Game Days, bude Nová synagóga hostiť štyri výstavy.

výstavy v rámci medzinárodného festivalu animácie
štvrtok 28. 6. – nedeľa 1. 7. 2018, denne 13.00 – 19.00
neobmedzený vstup je v rámci permanentky na festival
jednorázové vstupné 3,50 € kúpite pri vstupe do Synagógy

Žltá je najnovší film Ivany Šebestovej, ktorý sa už stihol dostať do výberu A-čkových festivalov, napríklad Annecy alebo In The Palace International Short Film Festival. Film Žltá je 6 minút totálnej animácie, čiže každá jedna fáza je vyhotovená ako samostatný jedinečný obraz. A  tieto obrazy vystavíme – nájdete ich na severnom balkóne.

Silu farieb pocítite aj na výstave Alice Kucharovič “T N R F”. Možno na chvíľu zabudnete, že ste v Žiline. Pohltí vás totiž exotika ostrova Tenerife. Voľnosť, čajky, oceán, pastelová zmes leta a samozrejme, prímorská architektúra. Digitálne tlače nájdete v hlavnej sále na stenách pod balkónmi.

Ďalšou výstavou bude 360-stupňové VR (virtuálna realita) video, ktoré môžete zažiť vďaka platforme Spotlight Stories od spoločnosti Google. Získala už ocenenie Emmy a film Pearl (Perla, 2016) od Patricka Osbornea bol nominovaný na Oscara. Na aplikácii Spotlight Stories sa už tri roky podieľajú stále noví skúsení animátori. Mnohí z nich spolupracovali napríklad na animovaných filmoch spoločnosti Pixar. Film vo virtuálnej realite si môžete vyskúšať v západnej chodbe – od hlavného vstupu vpravo.

V rámci Game Days je v programe aj výstava Fázy a koncepty, ktorá prezentuje výtvarné návrhy slovenských videohier. Od prvopočiatočných nákresov a skečov až po ich prepracovanie do výslednej podoby, akú väčšinou už poznáme. Výstavu nájdete na južnom a západnom balkóne.

Poslednú výstavu z tých, ktoré môžete navštíviť v Novej synagóge počas festivalu, nájdete v galérii Plusmínusnula pri hlavnom vchode – od minulého týždňa je tam objekt zvukového umelca Jonáša Grusku, ktorý sa snaží zachytávať elektromagnetické vlny a premieňať ich na ľudským uchom počuteľné zvuky.

Na Fest Anča je toho omnoho omnoho omnoho viac, pozrite si kompletný program na www.festanca.sk a vidíme sa!