Andriy Linik (UA): Aiolos, výstava v rámci festivalu Multiplace, 22. 5. – 13. 6. 2014, nová galéria Plusmínusnula

Net-artová inštalácia jedného z najzaujímavejších autorov súčasného mediálneho umenia na Ukrajine – Andriya Linika otvára program výstav galérie Plusmínusnula v zrekonšruovanom priestore infocentra Novej synagógy v prístavbe pri vstupnom schodisku. V interaktívnej inštalácii Aiolos je grécky boh vetra metaforou pre mixovanie obrovského množstva dát na internete. Do diela aktívne vstupujú diváci – viacerí naraz môžu filtrovať a miešať výsledky hľadania zadaných výrazov zo siete do náhodných obrazcov a kompozícií. Inštalácia ponúka nový spôsob estetizovaného vnímania každodennej interakcie v trojuholníku človek – software – internet. Kurátorkou je Ianina Prudenko a galéria je otvorená v pracovné dni od 12.00 do 17.00.

Multiplace 2014 – Festival for digital survivors

Teórie o škodlivosti digitálnych médií zaplavujú internet. Vo voľných chvíľach si na tabletoch, ajpadoch a ďalších digi-nosičoch čítame o tom, že sme stratili schopnosť koncentrácie, hlúpneme a vraj už sme len súčiastkami obrovských digitálnych kyborgov. Na sieti sa vedú neprehľadné informačné vojny a nikto z nás netuší, o čo ide napríklad na Ukrajine, hoci nad správami o aktuálnom dianí trávime dlhé hodiny. Prežijeme s mozgami deformovanými nezadržateľným prílivom dát, ktorým už prestávame veriť? Alebo skôr všetci unikneme do hôr a do susedských záhrad medzi panelákmi, a na internete zostanú len spamovacie roboty a NSA? Festival pre tých, ktorí toto všetko dávno prežili alebo sa do toho už narodili.

13. ročník festivalu sa odohráva od 16. do 28. mája, opäť v niekoľkých mestách a vo viacerých priestoroch súčasne. Jednou z hlavných tém je tento rok vzdelávanie v oblasti mediálneho umenia, a novým formátom v rámci festivalových aktivít je Multiplace Fx – stretnutie učiteľov a priateľov nových médií na Stanici Žilina-Záriečie. Medzinárodné sympózium zaháji prednáška kurátorky Ianiny Prudenko o mediálnom umení na Ukrajine. Súčasťou žilinského programu je okrem sympózia a výstavy Andriya Linika v synagóge aj ďalšia výstava – Ján Gašparovič vystavuje od 16. mája 2014 Biely šum ešte v starých priestoroch galérie Plusmínusnula na Mydlárskej ulici.

Viac o celom festivale a kompletný program vo všetkých mestách nájdete na www.multiplace.org.

 

aiolosmultiplace_2014