Prehliadka synagógy v rámci Dní architektúry – v nedeľu 18. 5. 2014

Navštívte nás pri príležitosti exkurzie Dní architektúry 2014 – podľa nich sme “najsledovanejšou obnovou pamiatky posledných rokov na Slovensku”. Uvidíte zreštaurovanú kupolu synagógy, repliku južného balkónu a interiér, ktorý sa po vyše 60 rokoch opäť navracia do podoby, akú mu dal architekt Peter Behrens. Sprevádzať vás bude architekt rekonštrukcie Martin Jančok a stavbyvedúci Marek Adamov. A po synagóge sa vyberieme aj na prechádzku po meste teoretikom modernej architektúry Petrom Szalayom. Stretneme sa v nedeľu 18. mája 2014 o 12.00 pri hlavnom vstupe.

Bratislavské bienále Dni architektúry je súčasťou rakúskych Architekturtage, tie sa rovnako ako slovenské konajú od 15. do 18. mája a ich spoločnou témou je „Staré novým“. Návštevníci tento rok môžu počas akcie vstúpiť do jedenástich interiérov historických budov v Bratislave a Žiline, kam sa bežne nedostanú. Ich spoločným znakom je nedávna komplexná rekonštrukcia. Zároveň všetky poznačilo obdobie socializmu. Niektoré odňali súkromným vlastníkom, iné ohrozil nezáujem, neodbornosť správcu alebo vlastníka prevažne štátnych inštitúcií.

V úvodný deň otvorí Dni architektúry vernisáž výstavy s názvom Monitoring moderny v priestoroch Ústavu architektúry a stavebníctva Slovenskej akadémie vied. Návštevníci sa zoznámia so šiestimi špičkovými dielami slovenského modernizmu, ozvláštnením budú „čriepky“ z budovy Neologickej synagógy či Slovenskej národnej galérie Vladimíra Dedečka. Výstava  potrvá do konca júna.

Od piatka môžu nadšenci architektúry chodiť po historických budovách s rôznymi prístupmi obnôv. Sprevádzať po nich budú samotní autori rekonštrukcie, ktorí priblížia jej zákulisie. Návštevníci uvidia napríklad dokonale zrekonštruovanú funkcionalistickú vilu staviteľa Růžičku, moderný prístup pri obnove átria Filozofickej fakulty UK, premenu obytného secesného domu na Hotel Tulip House, romantickú vilku v Horskom parku až po industriálnu Vodnú vežu v areáli Istrochem.

Dedičstvo židovskej kultúry budú reprezentovať bratislavská synagóga so stálou expozíciou Židovského komunitného múzea, obradná sieň na ortodoxnom bratislavskom židovskom cintoríne a nedeľná exkurzia do Neologickej synagógy v Žiline.

Viac info si môžete stiahnuť tu > Dni architektúry 2014 – Program a mapa.

fotkaReštaurovanie kupoly Novej synagógy 1restaurovana_kupola_nova_synagoga_zilina