Koncert pre všetkých, ktorí pomohli s rekonštrukciou

Bude to zvláštny koncert – namiesto toho, aby hudobníci spievali pre divákov, budú spievať vaše mená (a stoviek ďalších, ktorí rekonštrukcii Novej synagógy pomohli počas posledných šiestich rokov). A bude iba raz – bude to symbolické otvorenie nového kultúrneho priestoru, hoci ešte nie je všetko na stavbe hotové. Budeme radi, ak budete pri tom.

piatok 12. mája 2017, 18.00
koncertné uvedenie skladby s menami “nesmrteľných”

Program otvorenia:
18:00 úvod
18.30 príhovory
19.00 koncert 1. časť
20.00 prestávka
20:30 koncert 2. časť
21:30 záver

Existuje viac príbehov Novej synagógy v Žiline a je veľmi veľa ľudí, ktorí v nich hrali dôležité roly. Prvý je príbeh o miestnej židovskej obci, ktorá v čase prvej Československej republiky tvorila pätinu obyvateľstva mesta a ktorej sa (konečne) darilo, verili si a rozhodli sa postaviť novú synagógu na mieste staršej (a menšej). Je aj príbeh o svetoznámom nemeckom architektovi Petrovi Behrensovi, ktorého oslovili žilinskí Židia do súťaže, aby urobil návrh, a nakoniec si ho vybrali. Je aj príbeh o mladých bratoch Novákovcoch, ktorí ju za dva roky postavili. O týchto príbehoch a dôležitých ľuďoch, ktorí v nich hrali svoje roly, sa dočítate v knihách. Dočítate sa, ako sme (naši predkovia) väčšinu slovenských Židov poslali do koncentračných táborov. V archívoch existujú záznamy o tom, ako novopostavenú žilinskú synagógu v novembri 1938 znesvätili a odvtedy prestala byť sakrálnou stavbou. V knihách sa dočítate aj o ďalších osudoch budovy synagógy, prestavbách a zmenách funkcie, o Vysokej škole dopravnej, ktorá tu mala desaťročia svoju aulu, o kine Centrum a zanietených kinároch, ktorí tu 20 rokov premietali. To, čo sa dochovalo v knihách a archívoch, je však len malým výsekom z toho, ako to celé naozaj bolo. Nepoznáme a už sa ani nikdy nedozvieme mená všetkých ľudí, ktorí, hoci aj malou čiastkou, pomohli k tomu, aby sa tie veľké príbehy mohli stať realitou.

Preto sme sa rozhodli, že aspoň v našom prípade, v príbehu aktuálnej rekonštrukcie Novej synagógy, sa ich pokúsime zapísať a zvečniť. Šesť rokov sme Synagógu opravovali, aby sme ju zachránili a zreštaurovali ako výnimočnú modernú architektúru, a súčasne jej vdýchli život v podobe nového kultúrneho centra. Pomohli nám všetci, ktorí mohli, prispeli nórske i európske fondy, ministerstvo kultúry, ústredný zväz židovských obcí, mesto, nadácie, futbalisti, veľkí i menší sponzori, výrobcovia stavebných materiálov… ale ľudia, ktorých mená dnes zaspievame, prispeli najviac. Nie sumou, ale tým, že naozaj ukrojili zo svojho súkromného rozpočtu alebo času. Preto sme im sľúbili „nesmrteľnosť” a preto bude táto skladba znieť v múroch Novej synagógy navždy – stačí priložiť ucho k stene. Snažili sme sa zachytiť každé meno darcu, podporovateľa alebo dobrovoľníka za posledných šesť rokov. Sú tam ľudia, ktorí darovali päť eur, ale aj ľudia, ktorí prispeli tisícmi či pracovali mnoho dní na stavbe. Veríme, že za každú, aj malú dobrú vec, človek môže získať nesmrteľnosť – nezabudne sa na neho. Hudobná skladba ako zoznam ľudí, ktorí nám s rekonštrukciou pomohli, je poďakovaním a mnemotechnickou pomôckou – aby sa nezabudlo. Zapísali sme a zaspievame takmer tritisíc mien. V skutočnosti ich bolo ešte viac – ako to už v histórii chodí, aj nám sa podarilo nejaké stratiť, prepáčte. Ďakujeme všetkým vám, ktorí ste pomohli, a venujeme vám tento otvárací večer a koncert.

Účinkujú:

Octet Singers (členovia Slovenského filharmonického zboru):
Jozef Chabroň, zbormajster a dirigent
Ladislav Hallon
Ernest Hudec
Ľubomír Kizek
Ladislav Podkamenský
Adam Blažo
Martin Lampert
Eugen Gaál
Milan Jazudek

Členovia Štátneho komorného orchestra Žilina:
Andrej Krajčovič, viola
Marek Pukl, viola
Klaudia Remencová, violončelo
Pavol Šimčík, violončelo

Marek Adamov, koncept
Marek Piaček, autor skladby a dirigent
Ints Plavnieks, svetelný dizajn

S príhovormi na úvod koncertu vystúpia náš kolega Fedor Blaščák, predseda Židovskej náboženskej obce Žilina Pavel Frankl, primátor Mesta Žilina Igor Choma, Dušan Dvořák z Nadácie Kia Motors Slovakia a Eva Majchráková z programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry SR. Pred druhou polovicou koncertu prečítame pozdrav od prezidenta SR Andreja Kisku a ďalších ľudí, ktorých sme pozvali na otvorenie, ale nemohli prísť.

Súčasťou večera je výber z fotografií Dalibora Adamusa, Mareka Jančúcha, Natálie Zajačikovej, Petra Snadíka, Richarda Köhlera, Kathrine Thude, Martina Tisa a Moniky a Ľuba Stacha dokumentujúci šesť rokov stavebných a reštaurátorských prác a prvých kultúrnych podujatí v rámci tzv. pootvorení. Pozývame aj do galérie Plusmínusnula pred hlavným vchodom do Novej synagógy, ktorá bude celý večer otvorená a v ktorej je aktuálna výstava švajčiarskeho umelca Ramona Fellera “qwertz (click)”.

Prosba o ticho
Počas koncertu a celého večera nemusíte sedieť (asi ani nemáme dosť stoličiek pre toľko ľudí), môžete sa voľne pohybovať po sále, len vás poprosíme o ticho a rešpekt voči iným divákom a tiež voči hudobníkom – spievať viac než hodinu meno za menom je náročné na koncentráciu. V prístavbe zimnej modlitebne funguje malý bar a rozprávať sa môžete aj vonku na terase. Ďakujeme za pochopenie.

Koncert a otvárací večer sa koná vďaka podpore Fondu na podporu umenia a Nadácie ERSTE. Vstupné je dobrovoľné, ale kvôli tomu, aby sme vedeli, koľko vás príde (a možno aj obmedzenej kapacite) prosíme o rezerváciu vopred emailom na info@novasynagoga.sk. Rovnako sa na nás obráťte, ak potrebujete v Žiline pomôcť s (lacnejším) ubytovaním, radi pomôžeme.

Ďakujeme.

Fotografia Ľuba Bechného z prvého pootvorenia v roku 2012, aby ste mali s čím porovnať, keď prídete na otvorenie.