100% made in Čína

 

V rámci aktuálnej výstavy Vedúca skamenelina sme oslovili umelcov, teoretikov, deti, aby si vybrali ľubovolný vystavený objekt a opísali, čo v ňom vidia. Bez toho, aby vedeli, či ide o umelecké dielo, alebo muzeálny exponát, kedy objekt vznikol, ani kto je jeho autorom. Postupne budeme uverejňovať jednotlivé texty, špekulácie, nad/interpretácie.

Nasledujúce texty vznikli počas vzdelávacích programov pod vedením Simony Gottierovej.

(Michal Machciník: Pocta ďatľovi, 2016. Foto: Peter Snadík)

Na prvý pohľad to vyzerá ako nejaký minerál. No po dôslednejšom prezretí to pripomína drevo, v ktorom je obrovská rozžutá žuvačka. Z iného uhla pohľadu to vyzerá, akoby larvy vychádzali zo svojho obydlia. Mohla by to byť rozbitá hradná veža popretkávaná karamelovým pudingom alebo roztečený chameleón napichnutý na kúsku dreva. Je zaujímavé, aké útvary vytvára naša matka príroda.

 

 


(Handa Gote research & development: Skleněná industrie / Rituální televizní dýka, 2011. Foto: Peter Snadík)

Špeciálna dýka, ktorá sa používala na rôzne oslavy, rituály, možno nejaké popravy. Popravy ľudí, ktorí spáchali závažné veci, skutky. Z druhej strany sa na to môžeme pozrieť aj z takej umeleckej hlbšej stránky, kde môžeme uvažovať nad tým, že autor chcel vyjadriť, že umelec nie je len krehká osoba, ale že on vo svojich rukách môže skrývať matadora, ktorý v umení vyjadruje svoju agresivitu.
Č. 29 je absolútne nudné. Táto bunda je veľmi zaujímavá.

 

 

 


(Milan Mikuláštík: Fossil, 2016. Foto: Archív autora)

Na tomto obrázku môžete vidieť žuvačku. Ale nie len tak obyčajnú žuvačku, je vyžuvaná. Na jej vršku je prirazené sušené hrozienko s chrbticou. Tento koncept bol vytvorený žiakmi v dobe súčasnej. Celé je to položené na bielej podložke pripomínajúcej stôl. Lišty v pozadí sú drevené, pravdepodobne drevotrieska. Otvor medzi lištami je vyplnený modrým, matným až čiernym svetlom. Všetko, čo bolo opísané, sa nachádza na bielom papieri, ktorý je zaliaty. Dielo som napísal ja. WAIT THAT´S ILLEGAL

 

 

 


(Handa Gote research & development: Sada dynamických mikrofónov, 2009. Foto: Peter Snadík)

Tieto dve plastové fľašky vody z Aloe Vera sa využili namiesto 1000 ročného hnitia niekde na skládke v Chlmci na Pezinskej skládke ako ekologické využitie elektrickej energie. Z diaľky vidíte dve obyčajné fľašky už v polorozpadnutom stave, no ako-náhle sa priblížite, vidíte neuveriteľné spracovanie piesku a plastu na eko-zástrčku. Stačí zapnúť gombík a v kľude môžete nabiť svoj mobil a v pokoji postovať nové fotky na Instagram.

 


(Handa Gote research & development: Anorak – plášť pre bezdomovcov z termoizolačných tašiek Lidl, 2011. Foto: Peter Snadík)

LÍDL BUNDA. Používaná našimi predkami pred viac ako 1000 rokmi. 100% made in Čína.

 

 


(Michal Machciník: Svet z tela morskej obludy, 2018. Foto: Peter Snadík)

Vidíme kus dreva s dvomi lebkami na drevenom podstavci. Je zaujímavo naštylizovaný a pekne nasvetlený. Toto sa podľa mňa nepoužíva na nič. Slúži to na pobavenie ľudí. Evokuje vo mne smrť.

 

 


(Ema Kopincová & Matej Kopinec: Mydlová industria, 2018. Foto: Peter Snadík)

Človek vošiel do hory so škatuľkou cukríkov. Po ceste tam ju zjedol, ostala mu prázdna, vtom našiel mydlo, myslel si, že sú to kamene, tak ich zobral. Niekedy realita vyzerá ako kameň, ale stane sa z toho mydlo. Využitie: v hoteloch, každý hosť si podľa svojej vôle môže vybrať mydlo.

 

 

(Handa Gote research & development: Bubon Albert – určený na praktikovanie nákupnej mágie, 2009. Foto: Peter Snadík)

BUBON  – s rúčkou, igelitkou a celým vrchom. Funguje to na varenie. Do vnútra vložíme mäso, začneme bubnovať a mäso vyklepeme. Vhodné aj pre vegánov – slúži na drvenie orechov. Výhodné aj na festivaly. Spravíš hudbu a zároveň navaríš.