Z Osvienčimu do Žiliny – pripojte sa k pochodu po stopách hrdinov

Pozývame vás, aby ste sa pripojili k tradícii memoriálu venovaného Rudolfovi Vrbovi a Alfrédovi Wetzlerovi, ktorí riskovali životy, aby sa pokúsili zachrániť maďarských Židov pred istou smrťou.

Ich útek z Auschwitzu a Report, ktorý následne spísali v Žiline, má v dejinách holokaustu zásadný význam. A nielen v dejinách holokaustu. Euroatlantická civilizácia je v súčasnosti konfrontovaná s novými výzvami a premýšľanie o hrdinstve tvárou v tvár nenávisti a predsudkom je stále aktuálne.

Tých sto tridsať kilometrov pešky po stopách Vrbu a Wetzlera z Osvienčimu do Žiliny, týždeň fyzického nasadenia, spoločných diskusií i osamelých meditácií, ukončených v Žiline slávnostným záverom v Novej synagóge, je pre účastníkov pochodu silným a motivujúcim zážitkom.

Hlavný pochod s tímom skúsených sprievodcov pripravujú organizátori z ICEJ Praha v roku 2018 opäť v dobe letných prázdnin. Pretože ubytovacia kapacita je obmedzená, vyhlasujú opäť dva termíny:

Termín prvý: 1. – 7. 7. 2018
Termín druhý: 5. – 11. 8. 2018

Trasa, program, sprievodný tím a služby budú v oboch termínoch identické. 130 km je rozvrhnutých do štyroch dní pochodu s jedným odpočinkovým dňomm v obci Węgierska Górka. Pred začiatkom pochodu sa môžu záujemci prihlásiť aj na voliteľnú celodennú prehliadku Múzea Auschwitz-Birkenau, ktorá sa uskuteční behom prvého dňa (nedeľa). Posledný deň cesty je časť trasy absolvovaná vlakom a pochod bude zakončený večerným programom v Novej synagóge v Žiline.

Prihlásiť sa môžete emailom na icej@ecn.cz, viac informácií poskytne Jaroslav Svoboda na tel. +420725854354.

www.vrbawetzler.eu