Synagóga má cenu

 

Jeseň 2017 si budeme pamätať nielen kvôli tomu, že sme sa po májovom “otvorení” učili Novú synagógu prevádzkovať, dorábali nekonečné detaily a chýbajúce veci na prístavbách a robili prvé výstavy a akcie. Dostalo sa nám malej slávy v podobe viacerých cien. Ďakujeme!

Začalo to začiatkom októbra 2017, kedy sme celkom nečakane dostali na galavečeri cien za architektúru CE.ZA.AR (do ktorej sme sa nehlásili, lebo nemáme dokončené, hoci sme otvorení) od Slovenskej komory architektov špeciálnu nesúťažnú cenu Patrón architektúry, ktorú udeľujú nearchitektom, ktorí prispeli k rozvoju architektúry. Vážime si to veľmi a berieme to záväzne. Doteraz bol Peter Behrens a jeho architektúra patrónom našej iniciatívy, teraz sa musíme snažiť, aby sme aj my boli dobrými patrónmi jeho (a inej dobrej) architektúry. P.S. V ten istý večer dostali naši architekti Martin Jančok a Michal Janák CE.ZA.AR-a v kategórii Rodinný dom, takže to bola dvojnásobná oslava.

Začiatkom novembra sme cestovali do Prešova na Konferenciu židovského kultúrneho dedičstva, ktorú organizuje Židovský kultúrny inštitút (a ktorú sme minulý rok hostili u nás). A hneď na úvod sme v prešovskej Ortodoxnej synagóge dostali Cenu Eugena Bárkanya za rok 2017, ktorú udeľuje Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku ľuďom a inštitúciám, ktoré sa starajú o zachovanie židovského dedičstva na Slovensku. Opäť ďakujeme veľmi a tiež za viacročnú podporu rekonštrukcie, ktorou nám UZŽNO pomáhal prostredníctvom ŽNO Žilina – patria medzi najväčších podporovateľov našej iniciatívy.

Hneď na druhý deň, 7. 11. 2017 prevzal Marek Adamov na žilinskej radnici od primátora Igora Chomu Cenu Mesta Žilina. Opäť za obnovu kultúrneho dedičstva ale aj ďalšie aktivity, ktoré robíme v Synagóge aj na Stanici Žilina-Záriečie. Mesto Žilina je tiež jedným z našich veľkých donorov, najmä vo finále minulý a tento rok, keď nám už dochádzal na stavbe dych a fundraising sa menil na chaotické hľadanie posledných potrebných desiatok tisíc eur, nás dotácia mesta zachránila. Čestným občanom Žiliny sa v rovnaký deň stal majiteľ futbalového klubu MŠK Žilina Jozef Antošík, ktorý náš naopak podporil ako jeden z prvých na začiatku rekonštrukcie a pomohol nám to celé rozbehnúť. Ďakujeme!

A to stále nie je koniec tohto zoznamu. Síce to nebola cena, ale vnímali sme to tak – 17. novembra 2017 sa u nás rozhodli stretnúť v rámci oficiálnej návštevy diskutovať so študentami a aktivistami nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier a slovenský Andrej Kiska. Zažili sme si slávu a bezpečnostné opatrenia, aké už asi neuvidíme. Diskusiu moderoval náš kolega Fedor Blaščák a bola o budúcnosti demokracie – aj v dobe tekutého dohľadu, čo súviselo s našou aktuálnou výstavou Globálna kontrola a cenzúra, ktorú sme uviedli v spolupráci s nemeckým Centrom pre umenie a médiá ZKM Karlsruhe.

A dnes ráno, 30. 11. 2017, prišla ďalšia dobrá správa – žilinská firma Kontrakting, ktorá posledné roku postupne renovovala vďaka podpore Ministerstva kultúry SR, Nadácie Kia Motors Slovakia a nórskych fondov naše strechy, vyhrala anketu Cechu strechárov v kategórii Šikmá strecha roka 2017. Gratulujeme a ďakujeme Ivanovi Kolárikovi a celému Kontraktingu za podporu a skvelú remeselnú robotu.

Nateraz viac, než sme kedy čakali, ešte raz vďaka. Všetky tieto ceny si vážime, potešili a všetky sú aj vaše. Pretože toto nie je “náš” projekt, toto je dielo desiatok ľudí a tisícov podporovateľov. Komunitné dobrodružstvo, aké sme si ani nevedeli predstaviť. Ideme ďalej!