18. decembra o synagóge v RTVS projekte Advent 2013 (aj s koncertom AMO v Mestskom divadle)

18. decembra 2013 o 19.30 sa v žilinskom Mestskom divadle uskutoční jeden z večerov projektu Slovenskej televízie Advent 2013. Okrem koncertu skupiny AMO na ňom budú diskutovať režisér Martin Šulík, skladateľ Michal Ničík a za naše združenie Marek Adamov. Aj o motivácii, prečo rekonštruovať synagógu, na ktorú poputuje aj výťažok z benefičného večera – teda, ak nebudete pozerať len priamy prenos doma na Dvojke, ale kúpite si lístok na živý koncert AMO v sieti Ticketportal.

Séria pätnástich adventných koncertov (priamych prenosov pre STV 2) z pätnástich miest na Slovensku je zameraná na prezentáciu pätnástich projektov, ktoré robia Slovensko lepším, viac sa dozviete na www.slovenskoadvent.sk.

Na Žilinu pripadla streda 18. decembra 2013 a hudobní dramaturgovia RTVS k našej diskusii priradili koncert hiphoperov s karibskými rytmami – AMO. Necháme sa teda prekvapiť aj my a sadneme si do hľadiska. “AMO je známe svojimi kvalitnými živými vystúpeniami o čom svedčia aj 2 nominácie na cenu Musiq1 Award Live hudobnej televízie Musiq1, či nominácie v ankete RADIO HEAD AWARDS 2011 (Album roka, Singel roka a Koncertná kapela roka), Slávik 2011 (Skupina roka) a iných”, píše sa v pozvánke.

Žilinský koncert má podobne ako iné večery v rámci Adventu 2013 aj svoju nekoncertnú časť. V nej sa stretnú s moderátorkou Katarínou Brychtovou traja Zilinčania – hudobný skladateľ Michal Novinski, filmový režisér Martin Šulík a Marek Adamov, riaditeľ občianskeho združenia Truc sphérique, ktoré 10 rokov prevádzkuje Stanicu Žilina-Záriečie a v súčasnosti. Marek bude hovoriť najmä o novom projekte rekonštrukcie Behrensovej synagógy: “Stretol som sa s jedným z dramaturgov projektu Advent Jurajom Šulíkom, vyberal neziskové organizácie, ktoré tento rok RTVS takýmto spôsobom podporí. Pýtal sa, o čom by sme sa mohli v súvislosti so synagógou rozprávať. Odpovedal som, že o tom, prečo sa desiatky ľudí pustili do projektu, ktorý ich presahuje a napriek tomu pokračujú. O motivácii, prečo to robiť, o tom, načo je to vlastne dobré. O tom, že nie sviatočná kultúra, kedy raz za čas ľudia pekne oblečení vyrazia do spoločnosti, aby hodinku-dve konzumovali vrcholný umelecký výkon, ale každodenná kultúra a umenie ako súčasť bežného života v rifliach nás zaujíma. O tom, kam sa ešte chceme dostať a čomu veríme.” Uvidíme, na ktoré témy sa nakoniec diskusia dostane – každopádne výťažok z koncertu podporí práve pokračovanie rekonštrukcie a preto ďakujeme všetkým, ktorí si kúpia lístok – či už na koncert AMO alebo na diskusiu s tromi ľuďmi, ktorí robia “veci”. Lístky sú v predaji v sieti www.ticketportal.sk a možno aj na mieste v Mestskom divadle Žilina (ešte zistíme). Ďakujeme!

www.slovenskoadvent.sk

2323-amo_foto

Generálny partner

Hlavní partneri rekonštrukcie 2013 – 2014