Jakub Hošek: Sklízení stínů, výstava 9. 10. – 28. 11. 2014, galéria Plusmínusnula

Jakub Hošek (1979) je maliar, DJ, kurátor, kultúrny aktivista, organizátor koncertov a riaditeľ kolektívu A. M. 180. Často je označovaný za zakladateľa hipsterstva v Česku a na Slovensku, je zakladateľom a organizátorom festivalu Creepy Teepee v Kutnej Hore.  Sklízení stínů je jeho prvou samostatnou výstavou na Slovensku, kde predstaví svoje obrazy z posledných dvoch rokov. Kurátorkou výstavy je Katarína Gatialová, vernisáž je 9. 10. 2014 o 18.00 a výstava potrvá do konca novembra.

Na plochom, jednofarebnom pozadí levitujú abstraktné siete a tvary. Občas sa premenia na konkrétne objekty – podivné tváre, bytosti alebo len ich ruky, nohy a oči. Obrazy Jakuba Hošeka nereferujú takmer k ničomu, čo poznáme z našeho sveta, sú len samy sebou a ničím iným. Sú harmonickými celkami, ktoré sú vyskladané z rôznych podnetov z autorovho života. Názvy obrazov dopovedajú ich obsah a robia z nich príbehy. A ak sú tieto príbehy trochu bizarné, ironické až surové, v kontraste k nim sa často na ploche obrazu ocitnú poetické texty. Texty sú názvami kapiel, úryvkami z piesní a z literatúry, alebo z akýchkoľvek iných textov, s ktorými Jakub Hošek prichádza do kontaktu a dokáže sa s nimi stotožniť. Na obrazoch sa objavujú v podobe ťažko rozlúštiteľnej typografie. Niekedy je typografia len ďalším symbolom na plátne a splýva s abstraktnými sieťovými motívmi.

Rovnako ako jeho typografia, obrazy Jakuba Hošeka pôsobia na prvý pohľad expresívne. Rozorvaté tvary na plátne by snáď mohli naznačovať vnútorný boj. Pri bližšom pohľade však zistíte, že to nie je celkom pravda. Jeho maľby sú naopak až dizajnérsky presné a precízne. A práve tu je dôležitá jeho autorská technika.  Farebné akrylové plochy Hošek nanáša postupne prostredníctvom ručne rezaných šablón. Kompozície vznikajú v procese, a každá ďalšia vrstva dopĺňa, prekrýva a manipuluje tú predchádzajúcu. Vo výsledku sú jeho diela blízke skôr papierovým kolážam než street-artu, ktorý sa často spomína ako východisko v textoch o jeho tvorbe.

Galériu Plusmínusnula nájdete v Žiline na Hurbanovej ulici č. 11 – v priestore informačného centra pri Novej synagóge. Počas aktuálneho pootvorenia synagógy s výstavami Dana Perjovschého a Ceny Oskára Čepana 2014 otvárame Plusmínusnula na požiadanie (kľúče sú v synagóge) v časoch 12.00 – 17.00 od pondelka do soboty (v piatok až do 19.00). V iných časoch môžete volať Marekovi Adamovovi na tel. 0907137145 a dohodnúť si otvorenie.

 

 

Pozrite si fotografie z výstavy na http://plusminusnula.blogspot.sk