Jonáš Gruska: Triaxiálny magnetický spev

 

Štúdia zameraná na elektromagnetickú dimenziu našej reality – veľmi dlhé vlny. Tri osi/antény hľadajú spev o axis mundi – štvrtej, esenciálnej, kozmickej osi. Rezonancie chaotických systémov, syntéza rovnovážnych a spokojných bodov.

výstava, galéria Plusmínusnula
vernisáž štvrtok 21. 6. 2018 o 18.00
výstava potrvá do ± 9. 9. 2018
otvorené streda – nedeľa 13.00-19.00

“Už nejaký čas sa venujem fenoménu elektromagnetickej dimenzie našej reality. V nadväznosti na tvorbu ľudí ako Chris Galarreta alebo Christina Kubisch som pred 6 rokmi zostrojil Elektrosluch, open-source zariadenie určené na zvukový prienik k elektromagnetickým vlnám. Odvtedy nimi neprestávam byť fascinovaný. Odkrývanie tejto skrytej zložky reality je pre mňa v určitom zmysle výskum, a verím, že sa podobne cítia aj ľudia s ktorými túto technológiu zdieľam. Spoločne skúmame svet skrz túto špeciálnu prizmu a zdieľame naše nálezy. Nepotrebujeme veľa slov, zvuk je komunikačné médium a uši (a k nim pripojené ústrojenstvo) sú výborné analyzátory – vedia rozložiť jednu súvislú vibráciu ušného bubienka na pole rozmanitých a hlavne zdanlivo nezávislých zvukových štruktúr. Elektromagnetická realita je dnes v mestskom prostredí extrémne bohatá a zahustená. Elektronika vôkol nás generuje svoju špecifickú auru – niekedy monotónne uspávajúcu, inokedy husto rytmickú, až melodickú. Elektromagnetické pole je väčšinou vedľajší produkt ich funkcie a tým pádom sa mu (až na bezpečnostné opatrenia) neprikladá veľká váha. Avšak ak ho začneme počúvať, staneme sa poslucháčmi ich (častokrát) nikdy–nekončiaceho performance. Počúvané elektronické zariadenie nebolo navrhnuté s týmto účelom, ale jeho konštruktér sa tak pre nás stáva akýmsi skladateľom a jeho elektromagnetické pole.

Pamätám sa na cestu trolejbusom kde som sa rozhodol načúvať jeho elektromagnetickému poľu. Kvílivé sólové melódie sa výrazne prerývali s harmonickým drónom. Vodič trolejbusu bol v tom momente pre mňa akýmsi performerom – bez vlastného vedomia mi vytváral hudobný zážitok, podmienený dopravou navôkol, semafórmi ale aj jeho vlastnými rozhodnutiami. Neskôr som sa aj pokúsil takýto zážitok zreplikovať živou performance v trolejbuse linky 203, kde som pomocou prenosného soundsystému naživo (a za jazdy) sonifikoval jeho elektromagnetické spevy. Medzi zastávkami sa tak stretli nadšenci pre elektromagnetický hluk a nechápajúci spolucestujúci. Ani sám neviem, čo presne bolo účelom tohto performance – pre mňa asi hlavne túžba zdieľať prienik – radosť z objavovania, no viem si to predstaviť aj ako snahu o upozornenie na elektromagnetický smog.

3-axiálny magnetický spev je pokračovanie môjho výskumu a hľadania. Konštrukcia umožňuje snímanie elektromagnetického poľa vo všetkých osiach. Delikátne namotané cievky počúvajú a snímajú. Pomáhajú mi pri hľadaní 4. osi – axis mundi, pomyselného bodu spojenia medzi nebom a zemou, kľúčového fenoménu svetových náboženstiev, spojnice medzi éterickým a materiálnym. Hľadanie ukotvenia, stability a rovnováhy systémov. Elektromagnetizmus je naším zmyslom skrytý, no anténa slúži ako lapač – dochádza k premene od nehmatateľného k počuteľnému – poznateľnému.”

Jonáš Gruska

Galériu Plusmínusnula nájdete pri vstupe do Novej synagógy na Hurbanovej ulici.

Jonáš Gruska je sound artista, lovec zvukov, konštruktér vlastných zvukových zariadení a mikrofónov a založil aj vydavateľstvo LOM. Viac sa o ňom dočítate na:

https://dennikn.sk/979281/lovec-zvukov-akonahle-je-nieco-prilis-pravidelne-a-predvidatelne-stracam-zaujem/

https://dennikn.sk/348204/zvuky-lovi-vyraba-aj-vydava-hlada-dalsich/

http://jonasgru.sk

http://lom.audio