Šimon Chovan: Human Allergic / výstup z rezidencie

Šimon Chovan je študent VŠVU, umelec a dizajnér. Zaujímajú ho rôzne situácie a fenomény, v ktorých figurujú technológie, veci a ľudia. Tieto dynamické vzťahy reflektuje pomocou priestorových mediálnych rozhraní. V procese balansuje medzi objavovaním a konštruovaním. Výstava je výstupom z jeho júlovej rezidencie v Novej synagóge.

výstava – výsledok rezidenčného pobytu
vernisáž vo štvrtok 26. 7. 2018 o 19.30 v rámci festivalu Kiosk 1
výstava potrvá do soboty 15. 9. 2018
otvorená od stredy do nedele v čase 13.00 – 19.00
vstupné je dobrovoľné

 

Jedným z prejavov našej narastajúcej závislosti na technológiách je strach z ich nepredvídateľných reakcií. Táto neistota sa stala súčasťou našej každodennosti, keď algoritmy poznajú naše správanie, predvídajú naše preferencie a ovplyvňujú naše rozhodnutia. My o tom vieme, ale nedokážeme to zmeniť. Šimon Chovan pracuje s týmto čiastočne iracionálnym strachom z autonómie vecí v oveľa priamejšom, hororovejšom zmysle. Zároveň sa v kontexte výstavného priestoru pýta, či je veciam a hmote vôbec príjemné to, že sa nimi zaoberáme. Z plastových trubiek, káblov, spojov a iných objavov zo svojich obľúbených veľkoobchodov so stavebninami a inštalatérskymi potrebami vytvára Šimon objekty, ktoré detekujú ľudskú prítomnosť a reagujú na ňu sériou alergických reakcií, alebo občasnou nepredvídateľnou ignoráciou. Neurotické objekty však zároveň bez prestania poukazujú na vlastnú krehkosť: Človek je spúšťačom ich výstražných reakcií a môže ich týmto spôsobom jednoducho manipulovať až do vyčerpania a opotrebovania.

Môžu byť krehké veci a ich mechanické reflexy bez reflexie zástupným artefaktom súčasných technológií, ktoré si nevieme predstaviť? „Budujeme veci, ktoré už dávno nie sú len smart, ale aj inteligentné. Na to, aby sme porozumeli situáciám či bežným produktom, budujeme ďalšie zložité veci. To všetko za sprievodu apokalyptického čerpania zemských aj živých zdrojov.“, napísal Šimon v texte svojho rezidenčného projektu. Antény, konštrukcie a ďalšie objekty, ktoré vytvoril počas troch týždňov, sa približujú k akýmsi DIY totemom, či post-Cargo kultom. Privlastňujú si neprehľadnosť technológií a vybabrávajú s ňou. To sa nám nakoniec deje pred očami každý deň na úrovni používateľských rozhraní, kde máme reagovať rovnako impulzívne, okamžite a bez reflexie ako Šimonove alergické objekty. Kým však používateľské rozhrania redukujú neprehľadnosť vecí na reklamné povrchy, Šimon ju naopak zdôrazňuje v podobe objektov, ktoré sa vystrašene domáhajú práva na neprístupnosť a na rezistenciu voči nám.

Txt: Ivana Rumanová

 

Ďalšie fotky Orši Varga z dielne, v ktorej tvoril Šimon Chovan počas júlovej rezidencie v Novej synagóge na južnom balkóne svoje “alergické” objekty a ktorá zostala ako súčasť jeho výstavy, nájdete vo fotoalbume na www.flickr.com/novasynagoga.