“Narodiť sa ako cudzinec vo vlastnej krajine je existenciálny paradox, ktorý sa dá prekonať len tým, že si túto vlasť citovo a intelektuálne privlastníte, inými slovami, celý život sa budete pokúšať jej porozumieť.”
diskusia Fedora Blaščáka s Martinom M. Šimečkom
štvrtok 15. 2. 2018, 18.00, Nová synagóga
vstupné (dobro)voľné
Martin M. Šimečka je synom známeho československého filozofa a disidenta Milana Šimečku. Komunistický režim mu kvôli aktivitám jeho otca znemožnil štúdium na gymnáziu a preto musel ísť študovať na chemické učilište. Nemohol študovať ani na žiadnej vysokej škole. Pracoval ako robotník v Slovnafte, neskôr ako ošetrovateľ v nemocnici na Kramároch, potom bol predavačom v železiarstve. Obdobie 80-tych rokov v Bratislave zachytil v súbore poviedok, ktoré vyšli v jeho prvej knihe Džin.
V roku 1989 patril k zakladateľom hnutia VPN. Politické funkcie neprijal a založil vydavateľstvo Archa, kde pracoval do roku 1996,kedy sa stal šéfredaktorom týždenníka Domino Fórum. V roku 1999 prebral vedúcu pozíciu po Karolovi Ježíkovi v denníku SME. V roku 2006 abdikovala a presunul sa do Prahy, aby tam viedol redakciu týždeníka Respekt. Dnes je členom redakčnej rady a píše pre Denník N.
V roku 2017 mu vyšla kniha Medzi Slovákmi. V januári 2018 prevzal od prezidenta SR Andreja Kisku vysoké štátne vyznamenie.
Diskusia bude o jeho novej knihe, ktorá lapidárne mapuje veľké dejiny Slovenska od Dubčeka k Ficovi a popritom odkrýva aj osobné dôvody, prečo sa z Martina Šimečku napokon stal slovenský vlastenec.