Michal Freriks & Collective: Opening

 

Nová synagóga nahrádza zhorenú divadelnú sálu S2 a v auguste hostíme rezidenciu choreografa Michala Freriksa s trojicou performerov z Ruska a Portugalska, ktorí mali pracovať na svojom novom predstavení v S-dvojke. Na premiéru pozývame 4. septembra.

súčasný tanec, fyzické divadlo
rezidencia, skúšanie 29. 7. – 3. 9. 2019
premiéra v stredu 4. 9. 2019, 20.00
vstupné 6,00 € / 4,00 € (študenti, seniori), online na tootoot.fm alebo na mieste v deň premiéry pol hodinu pred predstavením

“Umožniť vstúpiť novému a nepoznanému potenciálu, nielen v tvorbe ale aj v bežnom živote, je možné iba vtedy, keď sa otvoríme prítomným možnostiam. Tých možností je ďaleko viacej, ako si myslíme, avšak vieme pracovať iba s tými, ktoré sme schopní aktuálne vnímať. Traja taneční interpreti zdieľajú priestor s divákmi. Otvárajú jeho možnosti, strácajú sa v ňom, nachádzajú a ponúkajú seba skrz svoju intímnosť, akú tanec vyjadruje. Priestor nie je len okolo nás, ale aj v nás, môžeme ho akceptovať, ale aj vytvárať. Nájsť v sebe priestor je veľkou výzvou a vyžaduje spoliehať sa na vlastné schopnosti. Pri odkrývaní obšírnej témy otvorenia, performeri prechádzajú priestorom spoločne, no nikdy bez stratenia svojej individuality.”

idea a vedenie: Michal Freriks
performeri: Evgeniya Glazunova (RU), David Ramalho (PT), Hellen Boyko (RU)
zvuk: David Ramalho, Michal Freriks
svetelný dizajn: Ints Plavnieks
produkcia: Michal Freriks, Anna Ragimova
Projekt sa realizuje vďaka podpore z verejných zdrojov od Fondu na podporu umenia.

Spoznali sa počas štúdií. Témou ich rezidenčného projektu v Žiline je otváranie a otvorenie – vo všeobecnej a metaforickej rovine aj vo veľmi konkrétnej práci s telom.

“Vstupujeme do procesu s otázkami, ktoré budú zodpovedané stelesnene. Stresové situácie vytvárajú v tele tenziu a zabraňujú slobodnému pohybu. Budeme preto pracovať s otvorením a uvoľnením vnútorných štruktúr tela. Budeme pozorovať samotný akt otvorenia, bez ktorého by telo nebolo schopné pohybu. Otvorenie vnímame ako potenciál pre vznik individuálneho (alebo skupinového) pohybu. Spolupráca na performatívnom výskume smeruje k vytvoreniu predstavenia, tanečného divadla či performance, na ktorého premiéru vás pozývame.”