Peter Zagar: Piesne inak / Sadaf: History of Heat

 

Piesne romantizmu a súčasná klubová hudba? Na prvý pohľad extravagantnú kombináciu predsa len niečo prepája. V oboch prípadoch je prítomná zmena umeleckého kontextu. Slovenský skladateľ Peter Zagar si prizýva špičkových interpretov z prostredia vážnej hudby, aby sa spolu s nimi v nevšednom nástrojovom zložení umne pohrával s dielami veľkých mien obdobia romantizmu a aranžoval ich. A odhodlaná Iránka Sadaf aktuálne žijúca v New Yorku zamieňa svoje pôvodné portfólio vizuálnej umelkyne, aby sa podstatným médiom pre ňu stal zvuk. Mladá huslistka, producentka, DJ-ka a vokalistka príde po prvýkrát do strednej Európy predstaviť svoj ešte horúci album.

dva koncerty v jeden večer
streda 13. 11. 2019
18.00 – Peter Zagar: Piesne inak
20.00 – Sadaf: History of Heat

vstupné 5,00 € /3,00 € (zľavnené pre študentov, učiteľov, seniorov) platí na oba koncerty, predpredaj na tootoot.fm alebo na mieste polhodinu pred koncertom

Inšpirovaní jesenným farebným mixom sme pre vás v spolupráci so združeniami ORGANYzácia a Swine Daily namiešali „dvojkoncertný“ večer.

Peter Zagar: Piesne inak
Netradičné cover verzie ikonických diel piesňovej literatúry z pera skladateľa Petra Zagara. Tisíckrát počuté, tisíckrát zažité, tisíckrát spievané, no teraz predsa len opäť INAK… Klavírne party Beethovenových, Schubertových, Brahmsových, Schumannových, Dvořákových ale aj Ravelových piesní zaznejú v kombinácii elektrického klavíra, saxofónu a klarinetu. Na prvý pohľad bizarná nástrojová kombinácia prináša prekvapivý zvukový efekt – jemnosť, nostalgiu a sentiment Fin de siècle, prelomu 19. a 20. storočia, zjednocujúc tak repertoár od Ludwiga van Beethovena až po Manuela de Fallu.

Crossoverový charakter programu podčiarkuje aj výber sólistu, barytonistu Juraja Adamuščina, ktorý je okrem účinkovania v komorných projektoch klasickej hudby známy aj na scéne world music, zo spolupráce s Pressburger Klezmer Band či s jazzovým Triom Valéra Mika.

účinkujú:
Juraj Adamuščin / spev
Peter Zagar / elektrický klavír
Ladislav Fančovič / saxofóny
Bibiana Bieniková / klarinet
Koncert prináša do Žiliny ORGANYzácia, o.z. s podporou Fondu na podporu umenia. 

Sadaf: History of Heat
Sadaf je z Iránu a aktuálne žije v New Yorku. Pôvodne aktívna v prostredí výtvarného umenia a fotografie, odkiaľ prešla cez performanciu až do prostredia experimentálnej hudby. Aktuálne je ako huslistka, producentka, DJ-ka a vokalistka inšpirovaná súčasnou klasickou hudbou, ale tiež modernou elektronikou, hip-hopom či tvrdšími tanečnými žánrami (napr. gabber).

Svoje umenie už prezentovala na prestížnych medzinárodných platformách (9. Berlin Biennale, MOMA PS1 Warm up & Sunday Sessions, galérie v Číne, v Kanade, vo Švajčiarsku, vo Francúzsku). Ako DJ-ka hráva v známom  Radio Rinse FM.  Do Žiliny (a po prvýkrát aj do strednej Európy) prichádza na pozvanie web magazínu Swine Daily predstaviť svoj album History of Heat (Burberry Records).

Peter Zagar na fotke Roberta Huttnera.

Juraj Adamuščin na fotke Alexandra Trizuljaka.

Sadaf