Pressburger Klezmer Band a Kroke zahrajú 22. novembra v Starej tržnici v Bratislave “pre Žilinu”

Bratislavský klezmer band a uznávaná poľská klezmer skupina predvedú v krásnom priestore Starej tržnice fúziu ľudovej hudby východoeurópskych Židov a folklóru východoslovenských národností v modernom štýle. Dve najvýznamnejšie klezmer zoskupenia východnej Európy sa stretnú aj za dobrým účelom – aby podporili rekonštrukciu Novej synagógy v Žiline.

„Obe skupiny predstavujú absolútnu špičku vo svojom žánri a všetci priaznivci dobrej hudby si prídu na svoje,“ teší sa Palo Maruščák, usporiadateľ koncertu z občianskeho združenia SCENE. Vďaka jeho iniciatíve sme hostili v septembri koncert Ivy Bittovej s orchestrom Solamente naturali u nás v synagóge. Aj vtedy aj tentokrát Palo Maruščák podporil časťou výťažku našu rekonštrukciu – a z vlastnej iniciatívy. Ďakujeme a prídeme v piatok do Bratislavy, aby sme v prestávke medzi koncertami odprezentovali, ako pokračujeme na stavbe.

Okrem hudobníkov z Preßburger Klezmer Band a z Kroke sa divákom v tanečných úlohách predstaví sólista bratislavskej Novej scény a člen známeho tanečného zoskupenia CreDance, David Schimmer a sólistka Lúčnice Linda Luptáková. Na projekte sa aranžérsky podieľal známy slovenský folklórista a dvorný skladateľ súboru Lúčnica – Peter Jantoščiak, bosniansky akordeonista Miroslav Vukovič a členovia skupiny Preßburger Klezmer Band: Marta Potančoková – sólový spevSrbka Snežana Jović – Werner – akordeón, sólový spevAndrej Werner – husle, vokályMiro Lago – klarinet, vokályValér Miko – klavír, syntetizátor, vokálySamo Alexander – kontrabas, sólový spev a Jano Oriško – bicie, perkusie.

Bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band si od svojho založenia v roku 1995 získalo množstvo priaznivcov. Prvá slovenská formácia, ktorá sa inšpiruje emotívnou a tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy známou ako klezmer, je najlepšie hodnotenou skupinou svojho zamerania na území bývalého Československa. Energický hudobný kokteil Preßburger Klezmer Band pozostáva zo židovskej, z balkánskej a orientálnej hudby, zo slovenského a cigánskeho folklóru s prevedením v súčasných moderných štýlov ako je jazz, rock, reggae a latino. Preßburger Klezmer Band patrí medzi popredných predstaviteľov európskej scény world music. Najnovšie CD kapely Tants mit mir získalo prestížne ocenenie RADIO_HEAD AWARD 2012 za najlepší album roka v kategórii World/Folk. Aktuálne má skupina za sebou divácky úspešné koncertné turné s nositeľom ceny GRAMMY a lídrom najlepšej klezmerovej kapele The Klezmatics z New Yorku, Lorinom Sklambergom.

Vstupenky na koncert v hodnote 12,00 (dospelí) / 10,00 (študenti a dôchodcovia) kúpite  u Dr.Horáka na Medenej ulici a v predajnej sieti www.ticketportal.sk a www.eventim.sk.

2601834_Pressburger Klezmer Band 12601834_Pressburger Klezmer Band 1

Generálny partner

Hlavní partneri rekonštrukcie 2013 – 2014