Čierne na bielom je diskusný a prezentačný večer, v ktorom umelkyňa Pavlína Fichta Čierna predstavuje zaujímavých hostí z vedy, výskumu a umenia v spojení so širšími sociálnymi a spoločenskými otázkami.
diskusia P. F. Čiernej s dátovými analytikmi Barborou a Jurajom Kapasnými
streda 16. 10. 2019, 18.00
vstupné dobrovoľné
V októbrovom vydaní našej vedeckej kaviarne uvedieme úspešných Žilinčanov a odborníkov na analýzu dát – manželov Barboru Kapasnú a Juraja Kapasného. So svojou firmou Knoyd (www.knoyd.com) pomáhajú malým aj veľkým firmám analyzovať big data, s ktorými si samy nevedia dať rady a na základe týchto analýz robiť lepšie rozhodnutia. Počas večera nám Barbora a Juraj s dávkou humoru vysvetlia, prečo treba byť pri práci s dátami ostražitý, ukážu nám ako aj pravdivé dáta môžu rozprávať polopravdy a nepravdy, a objasnia prečo aj umelá inteligencia má často predsudky.
Juraj Kapasný vyštudoval finančnú a poistnú matematiku na Masarykovej Univerzite v Brne. Od matematiky ku práci s dátami sa dostal vďaka vyučujúcemu predmetu Data Mining, pod ktorým neskôr písal diplomovú prácu, Erasmu vo Viedni a následnej kope online kurzov a samoštúdia. Po škole nastúpil ako Data Science konzultant do rakúskej pobočky americkej spoločnosti Teradata, kde pracoval na projektoch pre veľké korporácie, ako Vodafone alebo Saudi Telecom. Po troch rokoch sa s kamarátom Lukášom Tomom rozhodli osamostatniť a založili konzultačnú firmu Knoyd, ktorá pomáha s analýzou dát veľkým aj malým firmám na Slovensku a v zahraničí. Okrem toho vytvorili aj tréningový program Basecamp.ai, kde vyučujú data science na reálnych projektoch.
Barbora Kapasná má vyštudovanú Podnikovú ekonomiku a management a Anglický jazyk a literatúru na Masarykovej Univerzite v Brne. Počas štúdia absolvovala výmenné pobyty v Paríži, Lyone a Londýne. Po skončení školy začala robiť pre Knoyd, kde má na starosť najmä každodenný chod firmy a marketing. Spolu s Jurajom sa zúčastnila startupového programu Start-Up Chile, vďaka čomu v Čile strávili vyše roka a so svojim projektom sa umiestnili v medzinárodnej konkurencii na prvom mieste. Okrem práce pre Knoyd príležitostne prekladá texty z/do anglického jazyka.
– –
Po skončení prezentácie a diskusie budeme pokračovať o cca 19.30 prezentáciou projektu MestoCity nášho aktuálneho rezidenta v Sngg studio – architekta Juraja Horňáka, ktorý tiež tak trochu v Žiline zbiera dáta. Upozorňuje na zanedbané či nevyužité miesta v meste a súčasne inšpiruje obyvateľov k väčšej všímavosti a budovaniu vzťahu k verejnému priestoru. Pomocou tzv. Ružového rámu zachytáva nápady a vízie ľudí na konkrétnych priestranstvách a následne ich transformuje do virtuálnej podoby a vizualizuje cez rozšírenú realitu. Prostredníctvom tohto procesu a nahromadením jednotlivých dát kreuje akúsi alternatívnu vrstvu mesta, ktorá prepája svet architektov a nearchitektov. Mesto môže získať inšpirácie od občanov – užívateľov a v ideálnom prípade s nimi v budúcnosti aj aktívne pracovať.