Forum instrumentorum: Sławomir Zubrzycki / viola organista

 

Posledný deň výstavy Definitívne nedokončené vás nad jej úlomkami pozývame počúvať unikátny nástroj, pri ktorom garantujeme, že ste ho ešte nikdy nevideli ani nepočuli. Je zostavený podľa technických nákresov populárnej renesančnej osobnosti, Leonarda da Vinciho.

koncert v rámci festivalu Dni starej hudby
nedeľa 10. 6. 2018, 19.00 – južný balkón
vstupné 4,00 / 2,00 €, predpredaj na tootoot.fm alebo na mieste polhodinu pred koncertom

Vystúpenie poľského skladateľa, klaviristu – a zároveň strojcu funkčnej verzie nástroja viola organista – je súčasťou Medzinárodného festivalu Dni starej hudby 2018, ktorý organizuje Hudobné centrum Bratislava.

Program:
Poľské hudobné pamiatky zo 16. storočia a poľskí, talianski, nemeckí a francúzski skladatelia 16. a 17. storočia: Adam Jarzęmbski – Giovanni Gabrieli – Luzzasco Luzzaschi –   Carl Friedrich Abel – Mr de Saint-Colombe – Marin Marais

Forum instrumentorum je viacročný voľný cyklus koncertov v rámci  festivalu Dni starej hudby, na ktorých sa návštevníci môžu oboznámiť so zabudnutými hudobnými nástrojmi, ich dnešnými podobami alebo objavnými rekonštrukciami. Po alpskom rohu v roku 2016 je tohto roku na programe hudobný nástroj, ktorý v rámci svojich početných technických vynálezov, v ich presných, zachovaných nákresoch zanechal pre budúce pokolenia Leonardo da Vinci: viola organista. Ide o nástroj, ktorý spája hru na sláčikovom a klávesovom nástroji, ovládateľný jedným hráčom. V priebehu neskorších storočí vzniklo podľa tohto nákresu niekoľko funkčných nástrojov, ktoré sa však nezachovali. Sławomir Zubrzycki, poľský skladateľ a klavirista vytvoril na základe Leonardovho nákresu svoju  verziu tohto nástroja, s ktorým žne úspechy nielen v Európe, ale aj v zámorí.

Viac o festivale Dni starej hudby sa dočítate na www.earlymusic.sk.