“Znalci by povedali, že ohlas Čiernych dier je výsledkom dobrého konceptu: oslovením kvalitných autoriek a autorov, výberom originálnej techniky tvorby, voľbou lokálnych tém, stanovením limitovaných sérií, priaznivou cenou pre kupujúcich a filantropiou projektu, ktorého podstatu je pomoc pamiatkam.
V skutočnosti vznikol — ako mnohé dobré nápady — súhrou okolností a náhod, a teda takmer nevznikol. Dlho žil len z nevyslovenej potreby tvoriť bez ohľadu na to, kam to povedie. A keď sa tvorba stala nezvládnuteľne populárnou, autori projektu radšej obmedzili sami seba, než aby sa nechali unášať. Znalci by povedali, že aj to sa stalo súčasťou konceptu — a mali by pravdu.”
(Martin Lipták)
výstava 8. – 20. 9. 2020
utorok – nedeľa, 13.00 – 19.00 (okrem 17. 9. 2020)
v sobotu 19. 9. 2020, 12.00 bude v rámci Žilinského literárneho festivalu diskusia Martina Staňa s Čiernymi dierami – Martinom Liptákom, Michalom Tornyaiom a grafickou dizajnérkou Ivanou Palečkovou
vstupné (spolu s výstavou Dobrosaurus) 3,00€ / študenti a seniori dobrovoľné
online kartou na tootoot.fm alebo na mieste v hotovosti
Šesť rokov cestujú za storočnými továrňami, chátrajúcimi pamiatkami a dokumentujú miesta, ktoré už ďalšie generácie neuvidia. Hovoria si Čierne diery a snažia sa nadchnúť ľudí pre zabudnutú históriu Slovenska. Okrem písania kníh je súčasťou ich aktivít aj tvorba nového mýtu stratených miest, zachytenie pamiatok na autorských grafikách. Sú dielom náhody, produktom japonskej risografickej tlačiarne, ktorá je sama o sebe slepou uličkou tlačových technológií. Zo žiarivých ryžových a sójových farieb vznikajú nové zobrazenia schátraného dedičstva. S tlačovými chybami, ktoré sú zaujímavosťou diela. Do tvorby limitovaných edícií sa dosiaľ zapojilo desiatky autoriek a autorov z prostredia slovenskej ilustrácie, grafického dizajnu, výtvarného umenia a architektúry. S vybočeniami aj k iným podceňovaným stavbám než sú priemyselné pamiatky. Z voľnočasovej aktivity sa stal nečakaný zberateľský fenomén. Z fenoménu konkrétna pomoc na oživenie pamiatok. Všetkých 209 a možno aj 210 grafík nájdete dva týždne na balkónoch Synagógy.
Autorky a autori grafík:
Tero Abaffy, Alexandra Barth, Zuzana Bartová, Miroslav Beňák, Alica Bodiš (Raticová), Lukáš Cehľár, Marek Cina, Peter Cvik, Michal Czinege, Samo Čarnoký, Simona Čechová, Radko Čepček, Barbora Demovičová, Emil Drličiak, Matej Fabian, Ondrej Gavalda, Jana Gavalda Bellanová, Jozef Gľaba, Hedviga Gutierrez, Han Illustration (Hana Križanová), Jana Hirnerová, Martu Hlavajová, Filip Horník, Peter Chmela, Michaela Chmelíčková, Pavel Choma, Juliána Chomová, Simona Janišová, Ondrej Jób, Veronika Klímová, Denisa Kollárová, Kristína Kubáňová, Miloslav Kučera, Alica Kucharovič, Peter Liška, Jana Malatincová, Matúš Maťátko, Marek Menke, Marek Mráz, Martina Obertová, Daniela Olejníková, Ové Pictures (Michaela Čopíková, Veronika Obertová), Ivana Palečková, Soňa Patúcová, Veronika Pažická, Adela Režná, Katarína Rybnická, Paulína Rypáková (Vårregn), Boris Sirka, Dávid Soboň, Lucia Tallová, Michal Tornyai, Karol Trnovský, Matej Vojtuš, Dominika Žáková, Lucia Žatkuliaková, …
Čierne diery:
Martin Lipták, Andrej Sarvaš, Miroslav Beňák, Michal Tornyai, Lívia Gažová
Koncepcia výstavy:
Ondrej Gavalda, Michal Tornyai, Martin Lipták
Výstavu uvádzame v rámci Žilinského literárneho festivalu 2020.