Martin Smatana: Dobrosaurus

 

Od apríla bol u nás ilustrátor a animátor Martin Smatana na rezidencii v rámci Umeleckej karantény – postupne prešiel s množstvom odpadového textilu, ktorý používa v aktuálnom projekte všetkými miestnosťami, ktoré boli voľné, robil na balkóne, v kancelárii, aj sklad premenil na ateliér. Po piatich mesiacoch predstaví ešte stále rozpracovaný projekt na krátkej výstave a uvidíte aj aj animovaný spot pre Bienále ilustrácií Bratislava, ktorý urobil z rovnakého materiálu.

výstava 8. – 20. 9. 2020
utorok – nedeľa, 13.00 – 19.00
(okrem 17. 9.)
vstupné (spolu s výstavou Čiernych dier) 3,00€ / študenti a seniori dobrovoľné, kartou online na tootoot.fm alebo v hotovosti na mieste

V posledných týždňoch sa stalo akýmsi pravidlom, že z masmediálneho priestoru sa na nás prirodzene valí množstvo negatívnych informácií. Človek, ktorý je odkázaný len na správy z médií postupne nadobúda pocit, že svet sa rúti do záhuby a nič nie je také, ako kedysi. V skutočnosti sa však na svete každý deň udeje aj veľa pozitívnych vecí.

“Rozhodol som sa každý týždeň vybrať jednu dobrú správu zo sveta a vyrobiť  k nej veselú ilustráciu. Nebudú to však iba dobré správy globálnych rozmerov, kedy krajina znížila produkciu plastov o 15%, alebo sa zvýšila informovanosť a vzdelanosť obvateľov. Môžu to byť aj malé, povzbudzujúce a úsmevné gestá, napríklad ako keď muž v Japonsku strávil dva roky sadením tisícov kvetov, aby sa jeho slepá žena mohla nadýchať ich vône. Alebo ako sa 85-ročná babka priznala vnukovi, že nikdy nevidela hory. Odvtedy spoločne precestovali 40 000 km cez 38 štátov a navštívili 29 národných parkov. Alebo ako požiarnici rozptýlili preľaknuté dievčatko po autonehode tým, že si od nej nechali nalakovať nechty.”

Dobré skutky a správy ilustrované Martinom Smatamon ako textilné obrázky nájdete na výstave na prízemí pod balkónmi a uvádzame ich v spolupráci so Žilinským literárnym festivalom. Na konci roka vyjde Dobrosaurus aj ako kniha vo vydavateľstve Slovart. 

“Rád by som tak ľudí povzbudil a ukázal im, že okolo nás sa každý deň deje aj množstvo dobrých vecí, ktoré prispievajú k zlepšeniu nálady a formujú optimistický pohľad na svet. Dúfam, že čitateľ si takúto knižku prelistuje a uvedomí si, že takéto malé skutky môže z času na čas urobiť aj on sám.”  

Martin Smatana (1991) vyštudoval animáciu na VŠMU v Bratislave a na FAMU v Prahe. Počas štúdia pracoval v estónskom filmovom štúdiu Nukufilm a niekoľko rokov viedol workshopy animovaného filmu. Jeho debutový film Rosso Papavero mal premiéru na Berlinale 2015, premietali ho na viac ako 150 festivaloch v 50 krajinách sveta a získal 13 medzinárodných ocenení. Absolventský film Šarkan (The Kite) mal premiéru na Berlinale 2019 a bol nominovaný do semifinále študentských Oskarov. Za posledný rok bol premietnutý na 130 festivaloch a získal 28 medzinárodných cien. Ako prvý slovenský film bol zaradený do filmotéky MOMA (Museum of Modern Art v New Yorku). Minulý rok bol distribuovaný v slovenských kinách ako predfilm pred francúzskym celovečerným filmom Veľký zlý lišiak a iné príhody. Martin v súčasnosti pracuje na vývoji ďalšieho krátkeho filmu pre deti Ahoj leto – a samozrejme pripravuje ilustrovanú knižku o dobrých skutkoch Dobrosaurus. 

www.martinsmatana.com 

Jeden z ilustrovaných príbehov je o ľuďoch v Austrálii, ktorí z helikoptér zhadzovali divým zvieratám uviaznutým v plameňoch zeleninu, aby prežili.