Žilinský literárny festival 2020

 

Festival, ktorý chce každoročne priniesť do Žiliny veľa z toho, čo sa udialo v (nielen slovenskej) literatúre a spoločnosti, organizuje občianske združenie ŽLF v spolupráci s Novou synagógou, ktorá bude opäť hlavným stanom festivalu. V štvordňovom maratóne nájdete diskusie so spisovateľkami (Alena Sabuchová, Katarína Kucbelová, Dominika Madro), prekladateľmi i prekladateľkami (Paulína Šedíková Čuhová, Michal Hvorecký, Tomáš Hučko, Barbara Sigmundová), historikmi a akademikmi (Jakub Drábik, Anton Hruboň, Ladislav Kvasz) i aktivistami (Lovci šarlatánov, Stratpol). Pozývame aj finálovú päťku Anasoft Litera a diskutovať prídu Čierne diery, ktorých výstava je súčasťou festivalu. Festivalové večery spestrí rozprávkové tanečné predstavenie Indigo Kataríny Brestovanskej, koncerty kapely Tolstoys alebo básnici-slameri Supa, Mirka Ábelová, Michal Krakovský či Jan Těsnohlídek. V sobotu si môžete na Malom knižnom trhu kúpiť knižky priamo od vydavateľov a zoberte aj vaše deti na tvorivé dielne alebo čítania so zaujímavými umelcami, napríklad s animátorom Martinom Smatanom, ktorého výstava Dobrosaurus je tiež súčasťou festivalu. Ďalšie diskusie so zaujímavými hosťami a témami nájdete v Nadácii Polis.

štvrtok – nedeľa 17. – 20. 9. 2020
denné vstupné na diskusie a výstavy 3,00 € / študenti a seniori dobrovoľné
denné vstupné s večerným divadlom a koncertom 5,00 € / zľavnené 3,00 €
vstupné na workshopy pre deti 3,00 € / rodičia zdarma
vstupné na celý festival 17,00 €

predpredaj online na tootoot.fm alebo v kníhkupectve Artforum

Program v Novej synagóge
(celý program nájdete na www.zlf.sk)

štvrtok 17. 9. 2020

19.30 (kaviareň)
Otvorenie festivalu – malá slávnosť.

20.00 (veľká sála)
Baladické predstavenie INDIGO rozprávané jazykom súčasného tanca a divadla, ktorého predlohou bola ľudová rozprávka Braček Jelenček.
Námet, réžia: Katarína Brestovanská, Nový priestor / Interpretácia: Zuzana Burianová, Lukáš Bobalík / Hudba: Ján Kružliak – výber z diela Béla Bartóka

piatok 18. 9. 2020

10.00 (veľká sála)
Cena Absynt – súťaž študentov žilinských stredných škôl.

12.00 (balkón)
Najväčšie prozaické chyby s Medziriadkami – tvorivý workshop so Soňou Urikovou pre študentov stredných škol.

14.00 (balkón)
Akadémia veľkých diel – študenti s lektorkou čítajú Stávku A. P. Čechova.

14.00 (kaviareň)
Debata s Rolandom Oravským, spoluzakladateľom facebookovej stránky Lovci šarlatánov, a Matejom Spišiakom so skupiny STRATPOL (Strategic Policy Institute) o orientovaní sa v záplave medicínskych nezmyslov a hoaxov nielen o Covide, moderuje Pavol Labuda.

16.00 (kaviareň)
Počúvaj prekladateľov – diskusia s Michalom Hvoreckým, Tomášom Hučkom, Paulínou Šedíkovou Čuhovou a Barbarou Sigmundovou, vďaka ktorým k nám prichádza svetová literatúra.

18.00 (kaviareň)
Zvuky histórie – mladí historici a autori dôležitých kníh o dejinách 20. storočia Jakub Drábik (Fašizmus) a Anton Hruboň (Alexander Mach a Ľudácka čitanka) v diskusii s historikom Kysuckého múzea Adamom Buchtom.

20.00 (kaviareň)
Koncert Tolstoys – dream pop akusticky aj elektronicky.

sobota 19. 9. 2020

10.00 – 18.00 (veľká sála)
Malý veľký knižný trh – jarmok slovenských a českých vydavateľov dobrých kníh, ktorých môžete stretúť osobne.

10.00 (balkón)
Animátorský workshop pre deti s Martinom Smatanom, autorom oceňovaného animovaného filmu Šarkan. Predchádzajúca skúsenosť s animáciou nie je potrebná.

10.00 (kaviareň)
Naučme deti počúvať, naučíme ich čítať – odborníčky v oblasti čitateľskej gramotnosti Ľudmila Hrdináková a Timea Vráblová a ich prednáška s diskusiou o tom, čo deťom dávajú dobré príbehy.

12.00 (balkón)
Workshop Kataríny Kosánovej a ilustrátorky Nataše Štefunkovej, autoriek detskej knihy Ako umelci vidia svet, na ktorom si vytvoríte krajinu inšpirovanú obrazom slávneho maliara Ladislava Medňanského.

12.00 (kaviareň)
Debata Martina Staňa s Čiernymi dierami – Martinom Liptákom, Michalom Tornyaiom a grafickou dizajnérkou Ivanou Palečkovou – o zabudnutých technických pamiatkach a miestach, o risografe a grafikách, mapách, časopisoch aj knihách, ktorými zabudnutým pamiatkam pomáhajú.

14.00 (balkón)
Interaktívne čítanie – workshop malého nezávislého vydavateľstva detských kníh Činčuláčik, ktoré s trojkolesovým bicyklom kočuje po festivaloch, detských parkoch aj ihriskách.

14.00 (kaviareň)
Počúvni tradíciu – debata spisovateliek Aleny Sabuchovej, Kataríny Kucbelovej, Dominky Madro, autoriek kníh Šeptuchy, Svätyňa a Čepiec, ktoré pracujú veľmi rôzne s tradíciami prežívajúcimi v špecifických regiónoch a dolinách, moderuje Marta Součková.

16.00  (kaviareň)
Detské divadlo Fí: Pupo a fazuľka – dramatizované čítanie o dvoch deťoch, ktoré si hravými spôsobmi pomôžu v zložitých situáciciách, na motívy knihy Hany Lasicovej pre deti od 6 do 10 rokov.

17.30 (kaviareň)
Anasoft Litera – debata so štyrmi finalistkami najprestížnejšej slovenskej literárnej ceny – Alenou Sabuchovou, Katarínouv Kucbelovou, Michaelou Rosovou a Janou Bodnárovou, moderuje Katarína Labudová.

20.00 (kaviareň)
Básnici, slameri a muzikanti – Supa, Tomáš Ďurovka, Mirka Ábelová, Jan Těsnohlídek, Michal Krakovský, Dáša fon Fľaša, Mišo Németh.

+ piatok – nedeľa 18. – 20. 9. 2020
výstavy v rámci festivalu:

Čierne diery: 209+ grafík (na balkónoch)
Martin Smatana: Dobrosaurus (pod balkónmi)