Viera Čákanyová: Frem – Requiem za Homo Sapiens

“Viera Čákanyová veľmi dobre vedela, že robí niečo absurdné. Niečo, čo sa nedá pri najlepšej vôli splniť, aj keď si to sama sebe dala ako zadanie. Lenže práve na to máme umenie a najmä film, že sú takým krkolomným pokusom predstaviť si nepredstaviteľné.”

(Miloš Krekovič, Denník N)

autorská projekcia filmu
utorok 22. 9. 2020, 19.00
vstupné: 5,00 € / 3,00 € (zľavnené pre študentov, seniorov, …)
v predpredaji online na tootoot.fm alebo v hotovosti na mieste

Zažite jedinečnú projekciu dystopickej sci-fi, ktorá mala vo februári premiéru na prestížnom Berlinale, v galerijných priestoroch prázdnej Synagógy. Po projekcii bude nasledovať diskusia s režisérkou, moderuje Matej Sotník z distribučnej spoločnosti Film Expanded.

Umelá inteligencia exponenciálne rastie a klimatická kríza je čoraz naliehavejšia a nezvratná. FREM je unikátnym dokumentom, ktorý odráža podobu nového sveta a zobrazuje svet prírody za hranicami ľudského vnímania skutočnosti. Je výsledkom izolovaného nakrúcania v extrémnych podmienkach na Antarktíde. Film skúma túto nádhernú ohrozenú krajinu nezvyčajným spôsobom, vzrušujúco odľudštenou optikou neľudskej entity s vlastným vedomím. Dron sa skúmavo plíži ľadovou rovinou, zvláštne zmätočným spôsobom a opatrne objavuje krajinu Antarktídy. Náhle prerušované fragmenty zvukov či hovoreného slova a roztekajúci sa obraz vytvárajú spolu s tajuplným vizuálnym spracovaním znepokojivú filozofickú reflexiu limitov antropocentrického myslenia.

FREM – Viera Čákanyová (CZ, SK) 2019, 73 min
Hrajú: Martin Kovačík
Producentka (CZ): Nina Numakandic, HYPERMARKET FILM
Koproducent (SK): Ivan Ostrochovský, Punchart films
Kamera: Tomáš Klein, Viera Čákanyová
Strih: Marek Šulík, Viera Čákanyová
Zvuk: Dominik Dolejší, Miroslav Tóth, Stanislav Abrahám

www.filmexpanded.com