Fest Anča 2018

Koncom júna sa Žilina už tradične premení na hlavné mesto animácie. Jedenásty raz sa tu bude konať Medzinárodný festival animácie Fest Anča. Ako jediný na Slovensku prináša každý rok krátke a celovečerné animované filmy pre dospelého diváka, ako aj pre deti. A k tomu konferenciu herného priemyslu Fest Anča Game Days. Hlavnými stanmi festivalu budú spojené kultúrne centrá Stanica Žilina-Záriečie a Nová synagóga.

medzinárodný festival animácie Fest Anča
štvrtok 28. 6. – nedeľa 1. 7. 2018

festival digitálnych hier Fest Anča Game Days
piatok 29. 6. – sobota 30. 6. 2018

Opäť budete mať možnosť v Žiline stretnúť filmárov, hudobníkov či tvorcov počítačových hier, ktorí patria k špičke súčasného tvorivého sveta. Napríklad režiséra Theodorea Usheva, ktorý bol v roku 2017 nominovaný na Oscara za film Slepá Vaysha. Podobne aj ďalší výnimočný hosť – režisér Koji Yamamura z Japonska, bol nominovaný na Oscara v roku 2003 za film Na hlave. A k tomu stovky ďalších dobrých animákov medzinárodnej súťaži filmov a hudobných videí alebo v tematických sekciách a fokusoch.

Fest Anča ale nie je len celodenné kino. Na workshopoch si budete môcť vyrobiť vlastnú papierovú bábku, naučíte sa žonglovať so stonožkou a mnoho ďalších vecí. Fest Anča má nabitý program cez deň aj v noci. Šetrite si sily na koncerty, nočné projekcie alebo nočné hranie videohier na veľkom plátne. A aj tento rok Fest Anča myslí na najmladších divákov. Opäť sa môžete tešiť na rodinné premietania v Bábkovom divadle, ale aj na detské filmy, aké sa u nás v kinách ani v televízii nepremietajú.

Samostatným zážitkom je paralelné festivalové podujatie Game Days v Novej synagóge, počas ktorého sa predstavia hviezdy nezávislého videoherného neba.

Podrobne sa všetko dočítate na www.festanca.sk.