Milan Tomášik & Co.: Fight Bright

 

Medzinárodné tanečné predstavenie, ktoré vzniká v rámci rezidencie na Stanici, si za miesto premiéry vybralo “nedivadelný” priestor Novej synagógy.

súčasný tanec – premiéra
streda 20. 6. 2018, 19.00 – centrálny priestor Novej synagógy
vstupné v predpredaji: 5,00 / 3,00 € (plné / zľavnené) na www.stanica.sk/event/559-milan-tomasik-co-fight-bright-premiera
vstupné na mieste: 6,00 / 4,00 € polhodinu pred predstavením
Predstavenie Fight Bright hovorí o skutočnom vnímaní, spoznávaní, súcite a dialógu. Sila sa používa na poznanie a obranu, nikdy nie na útok. Riziko sa využíva na sebarealizáciu. Predstavenie vytvára mocnú silu, ktorá prináša ducha späť k zdroju jeho konfliktov. Prepojenie choreografie, scénografie a autorskej hudby ponúka sofistikovanú estetickú skúsenosť, ktorá presahuje hranice materiálnosti a osvetľuje oblasť energie, myšlienok a nápadov.
Koncept a choreografia: Milan Tomášik
Asistent choreografie: Špela Vodeb
Spoluautori a účinkujú: Diego Alvarez Sanóu (Kostarika), Alessandro Sollima (IT), Špela Vodeb (SI), Tina Valentan (SI), Milan Tomášik (SK/SI)
Hudba: Simon Thierrée
Svetelný dizaj: Janko Čief
Scéna a kostýmy: Jasna Vastl
Produkcia: KUD Cortesia, Stanica Žilina-Záriečie, Scenario Pubblico – Centro nazionale di produzione della Danza (IT), Cankarjev dom, Dance Theater Ljubljana (SI)

Milan Tomášik (1981) pochádza zo Slovenska, no už niekoľko rokov žije a pôsobí v slovinskej Ľubľane, kde je veľmi živá scéna súčasného tanca. Študoval tanec na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici a neskôr na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 2004 ukončil štúdium na P.A.R.T.S, medzinárodnej tanečnej škole v Bruseli pod vedením Anny Teresy de Keersmaeker. V roku 2001 sa zúčastnil festivalu ImpulsTanz vo Viedni vďaka štipendiu Dance Web a absolvoval turné s holandským súborom MAPA (Moving Academy for Performing Art).

Od roku 2006 tvorí vlastné sóla aj skupinové choreografie s medzinárodným tímom tanečníkov a spolutvorcov, viaceré z nich sme uviedli aj v Žiline na Stanici alebo na festivale KioSK. V Slovinsku Milan spolupracuje s ďalšími uznávanými choreografmi ako interpret. Tancoval v súbore En-Knap Iztoka Kovača, účinkoval v predstavení Maje Delak a Mala Kline, spolupracoval s choreografkou Snježanou Premuš a s divadelnou režisérkou Barbarou Novakovič Kolenc. Pre banskobystrické divadlo Štúdio tanca vytvoril choreografiu Veselosti minulosti (2012). Je členom belgického divadelného súboru Les Slovaks. Venuje sa pedagogickej činnosti, vyučoval v profesionálnych tanečných súboroch En-Knap, PTL (Slovinsko), Štúdio tanca, Elledanse (Slovensko), La Raffinerie, Jet, (Belgicko), tanečných školách Statens Scenekunstskole (Dánsko), DOCH (Švédsko), SEAD (Rakúsko) ako aj na letných workshopoch a festivaloch v Deltebre (Španielsko) a Syros (Grécko).